vize işlemleri

Macaristan Vize

İçindekiler

Macaristan vize Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye seyahatleri için gereklidir. Dünyanın en popüler turistik ülkelerinden olan Macaristan’a farklı amaçlarla ziyaret etmek için farklı tür vizeler bulunur. Söz konusu olan vize başvuru işlemleri ile alakalı tamamlamanız gereken çok sayıda aşama bulunur. Bu süreçte zaman kaybı yaşamamak ve başvurunuzun reddedilmesi gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmamak adına süreçlerle alakalı doğru bilgilere ulaşmanız önemlidir.

Bordo pasaport sahibi olan T.C. vatandaşlarına C tipi olan Schengen vize prosedürünü uygulamaktadır. T.C. diplomatik, hizmet ve hususi olan pasaport sahipleri ise 180 günlük zaman dilimi içinde 90 günü aşmayacak şekilde planladıkları Macaristan seyahatleri için vizeden muaf tutulmaktadır.

Macaristan Vize Türleri Nelerdir?

Macaristan vize türleri bakıldığı zaman seyahatlerin amacına ve seyahat sürenize uygun olan vize türüne başvuruda bulunmanız gerekir. Macaristan vize türleri bakıldığı zaman,

 • C tipi yani kısa süreli olan vize türleri Schengen Bölgesi ülkeleri arasında bulunan Macaristan’a seyahat için C tipi olarak geçen vizenin alınması gerekir.
 • Macaristan turist vizesi turistik amaçlı olarak seyahat etmek isteyen ve bordo pasaport sahibi olan TC. Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken vize türüdür. Turistik vize 180 günlük zaman dilimi içinde en fazla 90 gün konaklama koşulu ile verilmektedir
 • Ticari vizeler bakıldığında iş gezisi veya fuar katılımı gibi ticari gerekçelerle ziyareti planlanan vatandaşların alması gereken türdür. Vizenin özelliklerinde 180 gün içinde en çok 90 gün konaklama koşulu ile verilmektedir.
 • Macaristan aile, akraba ve arkadaş ziyareti, seyahatlerinde davetiye hazırlanmalı ve söz konusu olan belge belediye ile onaylandığında tarafınıza gönderilmelidir.
 • D tipi uzun süreli vize ise 90 günü aşacak şekilde organize edilen ziyaretler uzun süreli vizeye başvuruda bulunması gerekir. Bu vizelere eğitim, çalışma veya aile bileşimi amaçlı olarak başvuruda bulunabilir.
 • Seminer, sportif faaliyet, kültürel vizeler için 90 güne kadar konaklama mümkün kılınmaktadır.
 • Öğrenim ve staj vizesi, 90 günden uzun sürmesi halinde D tipi uzun süreli vize başvurusunda bulunmalıdır.
 • Transit vizesi, havalimanında aktarma yapmanız gereken durumlar için gereken vize türüdür.

Macaristan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Macaristan vize başvuru şartları ile kişiler uyum sağladığı sürece daha kısa sürede vize alabilirler. Kısa süreli Macaristan vize türlerinden biri için başvuru yapan kişilerin konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan acentelerden destek alması gerekir. Uzun süreli olan vizelerde konsolosluklara şahsen yapılması gerekir. Vize başvuru formu tam ve hatasız olarak doldurulmalı, şahsen imzalanmalıdır. Vize başvuruları esnasında talep edilen tüm evraklarında usulüne uyun ve eksiksiz şekilde hazırlanarak ilgili olan makamlara teslim edilmesi gerekir.

Başvurulan Macaristan vizesi için gerekli belgeler arasında davetiye bulunuyorsa söz konusu olan davetiyenin Macaristan’da faaliyet gösteren yetkili makamlar tarafından onaylanmış olması gerekir ve vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportun seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 aylık geçerlilik süresi ile minimum2 boş sayfası bulunması gerekir. 

Macaristan vize başvurusu işlemlerinin bir ayağını konsolosluk randevuları oluşturur ve gerekli olan evraklar hazırlandıktan sonra konsolosluk üzerinden randevu almanız ve belirlenen tarihlerde konsoloslukta bulunmanız gerekir. Macaristan vizesi için parmak izi ibrazı istenir ve 12 yaşından küçük olan çocuklarda ise parmak izi istenir.

Macaristan Vizesi Nereden Alınır?

Macaristan vizesi nereden alınır için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kısa süreli yani 90 güne kadar olan seyahatleri için gerekli olan vize başvurularının konsolosluğa direkt olarak yapması mümkün değildir. Kısa süreli Macaristan vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin başvuruları Macaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan kurum ve Vize Danışma Merkezleri ile beraber turizm, seyahat acentelerine yapmaları gerekir.

Uzun süreli olan yani aile birleşimi, eğitim, çalışma ve benzeri olan durumlarda vizeye başvuracak olan kişiler ise vize başvurularının doğrudan Macaristan Konsolosluğu veya Macaristan Büyükelçiliği’ne yapmaları gerekmektedir.

Macaristan Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Macaristan vize başvurusu gerekli belgeler için seyahat etmek üzere başvuruda bulunacak olan kişiler işsiz, sigortalı çalışan, serbest meslek, doktor, avukatlar, eczacılar, mühendis, diş hekimleri, emekli, öğrenci ve şirket sahiplerinin belirlenmiş olan belgeleri başvuru yapacakları kuruma teslim etmeleri gerekir. İstenen bazı belgeler şu şekildedir,

 • Seyahat dönüş tarihi ile en az 3 ay geçerlik durumu olan pasaport.
 • Daha önce alınmış olan Schengen vize fotokopisi.
 • Başvuru yapacak kişilerin tarafından doldurularak imzalanan başvuru formu.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf, ölçüleri 3,5×4,5 cm boyutlarında olması gerekli.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Macaristan’da yetkili makamlar tarafından onaylanmış davetiye.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Banka hesap dökümü.
 • Seyahat sağlık sigortası.
 • Uçak bileti, otel bilgilerini kapsayan bilgiler.

Gibi ana belgeler istenir buna ek olarak kişilerin çalıştığı mesleklere göre belgeler istenir. Öğrenciler için öğrenci belgesi, emekliler için emekli maaşını gösteren belge, çalışanlar için izin yazısı, çalışanlar için maaş bordrosu, evli olanlar için evlilik cüzdan fotokopisi gibi çeşitli belgeler istenmektedir. Macaristan turist vizesi için gerekli evraklar içinde özellikle Macaristan Başkonsolosluğuna yazılan seyahat amacını açıklayan şahsi bir dilekçe gerekiyor.

Macaristan Vize Ücreti

Macaristan vize ücreti bakıldığı zaman vize ücretleri başvuruda bulunan vize türüne ve başvuruda bulunan kişilerin vatandaşlığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Macaristan vize ücretleri konsolosluk harcı ve hizmet bedelini kapsar. Konsolosluk harcı ücreti 105 Euro olmaktadır, hizmet bedeli olarak da 30 Euro alınır. 6-12 yaş arasında olan çocuklardan konsolosluk harcı alınmamaktadır. Bu ücretlere ek olarak zorunlu olan sigorta gibi durumlar veya aldığınız danışmanlığa göre artış gösterebilmektedir.

Macaristan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan turistik vizesi kaç günde çıkar bakıldığı zaman turistik vize başvuruları konsolosluğun çalışma ve randevu yoğunluğuna bağlı olarak farklı sürelerde sonuçlanabilmektedir. Macaristan vize başvurularında konsolosluğun herhangi bir evrak veya mülakat talebinde bulunmaması durumunda başvuru sonrasında ortalama 5 ila 10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Bu süreler Macaristan Konsolosluğu’nun resmî tatil günleri ek değerlendirme süreleri ve yabancı pasaport sahiplerini kapsamaz.

Macaristan vizesi başvurularının seyahat gününden en az 3 ay öncesinde yapılabilir ve 15 günden kısa bir süre kaldıysa vizenin çıkışının seyahat tarihine yetişmemesi durumu dikkate alınarak başvurunun değerlendirme süresi göz önünde bulundurularak yapılması tavsiye olunur.

Macaristan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Macaristan vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler bakıldığı zaman dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Macaristan ile beraber Slovenya, Estonya, Norveç ve Portekiz arasında ortak vize merkezi anlaşması bulunur. Bu anlaşmaya göre Estonya’ya Slovenya’ya Norveç ve Portekiz bölgesine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları vize başvurularını Macaristan Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

Macaristan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaporta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunması gerekir. Aksi durumda vize için müracaat eden bireylerin pasaportlarını yenilemesi gerekir. Resmî tatiller vize işlemlerinin neticelendirilmesini etkileyebilir ve bu noktada seyahat planında aksamalar olabilir. Bu nedenle Macaristan Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin özellikle resmî tatillerde renk gelmemesine dikkat etmesi tavsiye edilir. Bununla beraber hazırlanan evrakların tamamen doğru ve gerçek olması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button