vize işlemleri

Letonya Vize

İçindekiler

Letonya vize Letonya ziyaretlerinizde gerekli bir durumdur. Letonya bilindiği üzere Schengen sistemine sahildir ve bordo pasaportunuz varsa vize almak zorundasınız. Yeşil, diplomatik ve gri pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 9 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. Çünkü ilgili pasaport özel kişi ve özel seyahat nedenleri ile verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa topluluğu arasında yapılan anlaşmalardan dolayı bu pasaportlar 90 gün süre ile Letonya’ya seyahat edebilecektir. Letonya vize istiyor mu konusunda istemektedir. Bunun nedeni ise Letonya’nın Schengen sisteminde olmasından dolayı olmasıdır.

Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya vizesi nasıl alınır konusunda yapılması gereken şeylerden ilki vize çeşidini tespit etmenizdir. Çünkü Letonya vizesi çeşitlerine göre kısa veya uzun süre şeklinde vize olarak 2 çeşide ayrılır. Kısa süreli olan Letonya vizeleri C tipi Schengen vizeleri kapsamına girer. Uzun süreli olan Letonya vizeleri ise D tipi olan ulusal vize sınıfında bulunur. Letonya vize türü belirlendikten sonrasında gerekli olan evrak listesine sahip olunması gerekir. Her başvuru için gereken evrak listeleri farklılık gösterir. Evraklarınızı toplarken dikkat etmeniz gereken durumlardan biri ise bir uzmandan yardım almanızdır.

Gereken evrak listesi oluşturulduktan sonra Letonya D tipi vize başvuru formu veya Letonya Schengen formlarının doldurulması gerekir. Gerekli olan yazışmalar konsolosluklar ile yapılır. Ardından ise Letonya vize başvurusu için randevu aşamasına geçilir. Randevu günü ve saatinde Letonya Konsolosluğunda veya VSF Global Vize Başvuru merkezi üzerinden hazır bir şekilde eksiksiz evraklarınızla başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Letonya Vize Şartları

Letonya vize şartları bakıldığı zaman genel ve özel şartlar olmak üzere farklılık gösterir. Tüm bu şartlar vize başvurularının olumlu şekilde sonuçlanması açısından ciddi bir önem taşır. Aksi takdirde Letonya vizesi ve diğer ülkelerin vizeleri olumsuz şekilde sonuçlanabilir. Letonya vizesi için gereken şartlar bakıldığı zaman,

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Seyahatinizi finanse edecek, gelirlerinizi beyan etmek gerekir.
 • Türkiye’de bağlayıcı olan sebep delilini sunmak, bu durum göçmenlik riskine göre alınmıştır.
 • TC. Vatandaşı olmayan bireylerin düzenli şekilde oturum iznine sahip olması.

Gibi şartlar kişilerin seyahat ve durumuna göre değişiklik gösterir. Örnek olarak Letonya vizesi için bankada ne kadar para gösterme gerektiği konusu kalacağınız süre konusunda değişir. Tüm bu değişkenlikler için ayrıca uzman görüşü alarak bir başvuru yapmak, olumlu sonuç alınması adına daha sağlıklı olacaktır.

Letonya Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Letonya vizesi için nereye başvurulur bakıldığı zaman vizelerin başvuruları Letonya Konsolosluğu, Elçiliği veya Letonya’yla ilişkisi olan bir vize başvuru merkezine yapılmalıdır. Başvurunuzun yasal olarak ikamet ettiğiniz oturma izninizin olduğu ülkeden yapmanız tavsiye edilir. Başvurunuzun yasal olarak ikamet etmediğiniz bir ülkedeki Letonya Konsolosluğu, elçilik ile yapacaksanız bunun için geçerli bir sebebinizin olması gerekir. Letonya Konsolosluğu bulunmadığı ülkelerde başvurular konsolosluğa ait menfaatlerini temsil eden Schengen ülkesinin konsolosluğu üzerinden yapılabilir.

Letonya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Letonya vize başvuru formu nasıl doldurulur bakıldığı zaman Letonya’da gerçekleştirmeyi planladığınız seyahat öncesinde seyahat süresi, seyahat amacı, seyahat kapsamında en uygun vize başvuru işlemiyle Letonya’ya giriş ve konaklama izni talep edebilirsiniz. Vize başvuru formunu doldururken tamamen doğru ve eksiksiz şekilde doldurulması gerekir. Aksi takdirde başvurunuz ret ile sonuçlanabilir. Bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmamak için danışmanlık firmalarından yardım alabilirsiniz.

Letonya Vize Ücreti

Letonya vizesi ücreti genellikle vize çeşidine göre farklılık gösterebilir, buna ek olarak kalmayı planladığınız gün ve vize başvuru sürecinde talep edilen vize gün sayısına göre değişebilmektedir. Vize ücreti, Konsolosluk vize harç bedeli, VFS Global Vize Başvuru Merkezi koordinasyon ücreti, sağlık sigortası ile beraber eğer danışmanlık ücreti alınırsa bu durumda ücretler artabilmektedir. Vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir, 6-12 yaş arasında olan kişilerin 40 Euro ücret vermesi gerekir.

Letonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Letonya vize başvurusu konusunda ilk olarak tüm evrakların doğru şekilde toplanması gerekir. Ardından ise gerekli olan Letonya başvuru formunu düzgün bir şekilde doldurmak gerekir. Vize başvuru dosyanızın tamamlanması ile hızlı bir şekilde Letonya vize randevusu alınmalıdır. Çünkü randevu süresi ne kadar geç olursa evraklarınız zaman aşımına uğrayabilir. Evraklarınızın geçerlilik süresi kaybolabilir ve bu durumda evrakları tekrardan toplamak zorunda kalabilir veya Letonya Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilirler.

Letonya Konsolosluğunun veya VSF Vize Başvuru Merkezinin verdiği randevu gününde parmak izi işlemlerinin tamamlanması gerekir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir, VİS işlemlerinizi gerçekleştirmenin ardından evraklarınızı teslim edebilirsiniz böylece bize başvurusu tamamlanmış olur.

Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya vizesi kaç günde çıkar bakıldığı zaman vize türüne göre değişkenlik gösterebilir. Letonya Schengen vizesi kapsamındaki başvurular 2 hafta içerisinde sonuçlanır. Letonya D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ise ortalama 6 ila 16 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer Letonya vize başvuru ret ile sonuçlanırsa tekrardan başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işlemlerinden önce ret sebebinizin ne olduğunu tespit ederek gerekli çalışma ile itiraz maddesinde bulunan açığın kapatılarak yeni başvuru yapılması gerekebilir.

Letonya Vizesi İçin gerekli Evraklar

Letonya vizesi için gerekli evraklar vize çeşidine göre birbirinden farklıdır. Her vize başvurusunun çeşidine göre ayrıntılı şekilde hazırlanmış evrak listesi ve daha sağlıklı, doğru ve eksiksiz şekilde bilerek sağlıklı bir başvurunun oluşturulması için danışmanlık şirketlerinden yararlanabilirsiniz. Letonya vizesi için gereken evraklar konusunda,

 • Güncel pasaport.
 • Tam doldurulmuş Schengen başvuru formu.
 • Seyahat sağlık sigortası.
 • Biyometrik fotoğraf, ölçüleri 3,5-4,5 cm olmaktadır.
 • Varsa Letonya’dan alınacak davetiye.
 • Şirket evrakları.
 • Finansal dokümanlar ve banka evrakları.
 • Kalınacak yerin adresi, uçak bileti gibi bilgiler.

Letonya Turistik Vizesi

Letonya turistik vizesi başvurularında kullanılacak olan pasaportun dönüş tarihinden sonra 3 ay geçerliliği bulunmalı ve 10 seneden eski olmaması gerekir. Letonya turistik vize başvurularında tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat tarihlerini kapsayan acil tıbbi müdahale gerektiren durumlar geçerliliği olan Schengen bölge ülkeleriyle zorunlu olarak Euro Seyahat Sağlık Sigortası başvurularının dosyaya eklenmesi gerekir.

Başvuru sahipleri olan kişiler seyahatlerini Letonya’dan başlatması halinde vize süresi dahilinde diğer Schengen ülkelerine geçiş hakları bulunmaktadır. Uçuş ve otel rezervasyonları, seyahat tarihlerini desteklemesi ve başvuru sahibinin seyahat planının Letonya Konsolosluğunca netleşmesi açısından başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

Letonya Çalışma Vizesi

Letonya çalışma vizesi bakıldığı zaman çalışma izni, Letonya’da çalışmak isteyen ve AEA vatandaşı olmayan yabancı uyruklu vatandaşların alması gereken Letonya izni türüdür. Çalışma vizesi D tipi vizeler kategorisinde bulunur ve çalışma vizesi hamiline 90 günden fazla süre boyunca Letonya’da ikamet imkânı tanır. Letonya çalışma vizesi başvuru formunun İngilizce veya Letonca olarak eksiksiz şekilde doldurulmuş olması gerekir. 

Letonya çalışma vizesine başvurabilmek için Letonya Büyükelçiliğinin resmî web sayfası üzerinden formu doldurmanız gerekir. Letonya çalışma vizesi olan evraklar normal evraklardan farklıdır bu sebeple mutlaka evrak listesine göz atmalı ve başvurularınızı yaparak Letonya çalışma vizesi ücret harcının ödenmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button