vize işlemleri

Belçika Vizesi

İçindekiler

Belçika, dünyanın en sevilen ve ilgi gören ülkelerinin başında gelmektedir. Avrupa’nın en sevilen ülkeleri arasında yerini alan Belçika, her geçen yıl kendini daha fazla geliştire ülkelerden bir tanesi olmayı başarmıştır. Bu nedenle Belçika vizesi alarak, ülkeye giriş çıkış yapan öğrencilerin ve çalışanların sayısı da bir hayli fazladır. Belçika, vatandaşların mutluluğu ve refah seviyesi ile de ünlenmeyi başaran ülkelerden bir tanesidir. Bu nedenle, yoğun çalışmaları daha fazla olmaya başlamıştır.

Özellikle de kültür ve sanat aktiviteleri içerisinde yapılan çalışmalar, tüm dünya tarafından detaylı bir şekilde incelemeye devam etmektedir. Sizde çeşitli nedenlerden ötürü Belçika’yı görmek istiyorsanız; Belçika’dan sonra, civar ülkelerde kolaylıkla ziyaret edebileceğinizden emin olabilirsiniz. Belçika, Avrupa’nın göbeğinde yer alan ülkelerden bir tanesi olduğu için, kolaylıkla yer değişikliği yapmanızda mümkün olacaktır. Üstelik Belçika vizesi aldığınız takdirde, Schengen vizesi almış sayılacaksınız.

Belçika, vize konusunda titiz davranan bir ülke olduğu için; Konsolosluk tarafından talep edilen belgeleri hazırlamaya başlamadan önce; uzman birinden destek almanızda fayda vardır. Güvenli  vize firmamız bünyesinde çalışmalarını sürdürmeye devam eden danışmanlar ise, bu konuda kısa süre içerisinde uzmanlaşmayı başarmışlardır. Sizde firmamızda yer almakta olan danışmanlar ile görüşme sağlayarak, Belçika vizesi alma sürecinizi çok daha hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Belçika’ya gittiğiniz zaman Görebileceğiniz tarihi yerlerin yanı sıra, birçok farklı mimari yapının olduğunu bilmenizde fayda vardır. Üstelik Belçika iklim yönünden de rahat edebileceğiniz ülkelerden bir tanesidir. Bu nedenle, gönül rahatlığı ile ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

Belçika Vizesi Ön Başvuru Formu

Belçika vizesi ön başvuru formu, konsolosluğun en önem verdiği resmi evraktır. Bunun sebebi ise, ön başvuru formu içeriğinde; kişisel bilgilerin beyan ediliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Vatandaşlar, ön başvuru formu içerisinde verdiği bilgiler sayesinde; vize süreçlerinden daha kolay bir şekilde haberdar olma şansı elde edeceklerdir. Bu nedenle, dijital ortam üzerinden doldurulan ön başvuru formunda, doğru beyanlarda bulunması çok önemlidir. Belçika’ya gitmeye karar veren vatandaşların ön başvuru formu kapsamında belirtmesi gereken bazı bilgiler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İsim ve soyisim
 • TÇ kimlik numarası
 • Hali hazırda kullanılan bir e-posta adresi
 • Güncel telefon numarası
 • Kayıtlı olduğunuz ikametgah adresi
 • Doğum tarihi

Yukarıda verilen bilgiler, tamamen kişisel bilgilerinizi içermektedir. Bu bilgilerin sizden istenmesindeki sebep ise; vize sürecinden haberdar olmanızı sağlamaktır. Bu nedenle, başvuru formunu doldurmanızın hemen ardından; internet üzerinden bir çıktısını alarak, vize dosyanız içerisine eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemi tamamlamanız, sürece daha yakından takip etmenize yardımcı olacaktır. Üstelik vize randevusu gibi süreçlerden ve bu sayede haberdar olabileceksiniz.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Belçika vizesi için gerekli belgeler, vize işlemlerinin olumlu bir şekilde sonuçlanabilmesi için çok önemli bir husustur. Belçika, Schengen vizesi tanımların ülkeler arasında yerini aldığı için; ülkenin refah seviyesinden emin olmak amacıyla, diğer vatandaşlardan bazı belgeler talep etmeye devam etmektedir. Bu belgelerin eksiksiz ve yanlışsız bir şekilde hazırlanması çok önemli bir husus olmuştur. Belgelerden herhangi bir tanesinde eksiklik ya da yanlışlık yapılması durumunda ise; vize red işlemleri gerçekleştirilecektir. Bu nedenle, profesyonel bir destek almanız tavsiye edilmektedir. Belçika vizesi için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların hazırlaması gereken belgeler, şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Belçika için vize almak isteyen vatandaşların öncelikle hazırlaması gereken belge, nüfus cüzdanlarının arka ve ön fotokopisidir. Nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte, nüfus kayıt örneğinin de belgeler içerisinde belirtilmesi çok önemlidir. Bu iki belgenin de e-Devlet üzerinden çıktı halinde alınması mümkündür.
 • Belçika, vatandaşlarının refah seviyesini önem veren bir ülkedir. Bu nedenle, ülkesinin güvenliğinden emin olabilmek amacıyla; adli sicil kaydı örneği çıkartılmasını talep etmektedir. Adliye sicil kaydı çıkarmayan herhangi bir vatandaşın, ülke kabul edilmesi kesinlikle mümkün olmayacaktır. Üstelik bu belgenin tam tescilli bir şekilde sunulması gerekmektedir.
 • Özellikle de ülkeye turizm amaçlı gidecek olan herhangi bir vatandaşın; ülkede ne yapacağını ve nereleri gezeceğini beyan etmesi de çok önemli bir husus olmuştur.
 • Belçika vizesi, konaklama ve uçak biletleri konusunda; size herhangi bir koşul koşmamış olsa da bu belgelerin daha önceden hazırlanması, vize sürecinde ön plana çıkmamıza yardımcı olacaktır.
 • Schengen vizesi almak isteyen herhangi bir vatandaşın; kendine ait bir hesabı olması gerekmektedir. Bu hesabın bir çıktısı ise; bağlı olunan bankadan alınmalıdır.
 • Çıktısını aldığınız banka hesabının içerisinde, ülkede kaldığını süre içerisinde; kendinizi idame ettirebileceğiniz miktarda bir paranın bulunması gerekmektedir.
 • Schengen vizesi almak isteyen vatandaşların pasaport çıktısı ve pasaportun içerisinde üç sayfalık bir boşluk bulunması da çok önemlidir.
 • Schengen vizesi almak isteyen vatandaşların; son üç aylık hesap döküm belgelerini çıkartması da çok önemli olacaktır.

Yukarıda verilen belgelerin tamamı, Belçika vizesinin alınabilmesi için çok büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle de ıslak imzalı ve mühürlü olmak suretiyle talep edilen belgelerin, istenilen şekilde vize dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Bu belgeler, istenilen şekilde teslim edilmezse; vizenin kabul olması mümkün değildir. Bu konuda zorluk çekiyorsanız, Büyükelçiliği vize Firmamızda çalışmalarını sürdüren danışmanlarımız; size profesyonel bir destek verecektir. Bu sayede vize almanız da sandığınızdan çok daha kolay olacaktır.

Belçika Vizesi Türleri

Belçika vizesi türleri, bütün dünya vatandaşlarının yararlanabileceği bir şekilde konsolosluk web sitesi üzerinden paylaşılmaya devam etmektedir. Birçok farklı aktivite ve sebep dolayısıyla Belçika’ya gitmek isteyen vatandaşlar; konsolosluk tarafından belirtilen vize türlerine başvuruda bulunarak; ülkeye kolaylıkla giriş çıkış yapabileceklerdir. Ancak ülkeye giriş çıkış yapma durumunuz, verilecek vizenin süresine bağlı olarak da değişiklik göstermeye devam etmektedir. Belçika’ya gitmek amacıyla başvuruda bulunabileceğiniz vize türleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Belçika ticari vize
 • Belçika eğitim ve öğretim vizesi
 • Belçika staj vizesi
 • Belçika turist vizesi

Yukarıda verilen vize türlerinin tamamı, yılın her günü başvuruya açık bir şekilde konsolosluk web sitesi üzerinden yayınlanmaya devam etmektedir. Ancak her vize türünde, bazı eklemeler ve çıkarımlar yapılması mümkün olacaktır. Bu belgeler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşım sağlamak istiyorsanız ise; Büyükelçiliği vize danışmanlık firmasından detaylı bilgi almanız gerekmektedir. Bu sayede süreci çok daha profesyonel bir şekilde yönetmenizde mümkün olacaktır.

Belçika Vize Sonuçları

Belçika vizesi sonuçları, başvuru yapılan zaman zarfından sonra; 72 saat içerisinde açıklanmaktadır. Vizelerin açıklanma süresi, mülakatın gerçekleştirilmesinin ardından başlayacaktır. Özellikle de VİP vize başvurusunda bulunan vatandaşların; 24 saat içerisinde, vizelerinin kabul edilip edilmediği ile ilgili bilgi alması mümkün olacaktır. Başvuru sonuçlarınız, size ön başvuru formunda belirtmiş olduğunuz bilgileriniz sayesinde iletilecektir. Bu nedenle, mülakatın ardından telefon numaranızı ve e-posta adresinizi kontrol etmenizde fayda vardır.

Belçika Vizesi Ücreti

Belçika vizesi ücreti, her yıl değişiklik göstermekle birlikte; 2024 tarihi itibari ile, 100 Euro olarak belirlenmiş ve konsolosluk resmi sitesi üzerinden açıklanmıştır. Bu fiyatlarda herhangi bir değişiklik olması durumunda, Konsolosluğun sitesi üzerinden bilgi almanız mümkün olacaktır. Vize harçlarınız, Güvenli vize danışmanlık firmamız tarafından yatırılacak ve dekont belgesi alınarak dosyanıza eklenecektir. Bu sayede, işlemleriniz de çok daha hızlı bir şekilde tamamlanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button