vize işlemleri

Hindistan Vizesi

İçindekiler

 Hindistan vizesi almak isteyen umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi aynı zamanda hususi ve hizmet pasaportu sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da vize işlemi yapması gerekir. Bu sebepten dolayı vize işlemleriniz için danışmanız gereken bir vize danışmanı pek çok pasaport için gerekli olacaktır.

 Güvenli Vize Danışmanlık Hizmetleri Merkezi vize danışmanları tarafından hazırlanacak olan Hindistan seyahat belgeleriniz başta olmak üzere pek çok belge için Güvenli Vize ile iletişime geçmenizde fayda vardır.

 Hindistan ülkesinin de tıpkı diğer pek çok ülke gibi bir takım vize prosedürleri ve şartları söz konusu olacaktır. Okumakta olduğunuz bu yazımızda da Hindistan ülkesinin vize prosedürlerinden başlamak üzere bu ülkenin hangi vizeleri var ya da ne tür belgeler istediği gibi birçok konuyu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Ancak bu konu ile ilgili olarak herkesin aynı şartlara sahip olmasının söz konusu olmadığını da düşünerek mutlaka Güvenli Vize ile kendi şartlarınız hakkında konuşmanızı tavsiye ederiz.

 Hindistan Vize Prosedürleri Nelerdir?

 Hindistan vize prosedürleri nelerdir konusundan Hindistan vize işlemleri için yapmanız gereken her şey için bir özet bilgi geçerek sözlerimize başlayabiliriz. İlk olarak Hindistan ve Türklere vize veriyor mu ya da Hindistan kimlere vize verir konusundan başlayacak olursak diplomatik pasaportlar dışında kalan hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaportlar için vize istediğini söyleyebiliriz. Diplomatik pasaportlar 90 gün için Hindistan ülkesine giriş çıkış ve konaklama yapma gibi bir hakka sahip olacağı için bu pasaportu kullanan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarımızın herhangi bir vize işlemi yapmasına da gerek kalmaz.

 Hindistan vizesi almak için yapılması gereken işlemler tam olarak bir vize başvurusu için ön bilgiler doldurmak kapsamında başlatılır. Bununla birlikte vize talep dilekçesi gibi bir belgenin de düzenlenmesi son derece büyük bir önem taşır ve aynı zamanda da Hindistan’a hangi vize türü ile gidileceğini de bir ön giriş yazısı yazılmış olur.

 Hindistan vize dilekçesi yazarken mutlaka talep etmiş olduğunuz vizenin türünü ve kendi şartlarınızı belirtmek durumunda kalacaksınız. Hindistan vize başvurusunun ilk şartlarından biri olarak Hindistan vize talep dilekçesi mutlaka dilekçe kurallarına uygun ve doğru bir şekilde yazılmak ve talep dilekçesinde belirtilen bütün unsurlar vize işlemleri yapılırken gerekli olan belgelerin sunulmasıyla kanıtlanmak zorundadır. Aynı şekilde Hindistan vize başvurusu yapmak için dolduracağınız başvuru formunda da tutarlı bilgiler yer almakla birlikte aynı zamanda daha sonra verilecek olan pek çok belge ile somut kanıtlar Hindistan büyükelçiliğine sunulmak durumundadır.

 Hindistan vizesi için Hindistan dış temsilcilikleri tarafından belirlenmiş ve incelemesi yapılacak olan belgeler bir bir hazırlanmalı ve kapalı bir zarf içerisinde Hindistan büyükelçiliğini sunulmak zorundadır. Vize başvuru belgelerimizde Hindistan ülkesine uygun olarak istenen pek çok evrak söz konusu olacağı için vize danışmanınız bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

 Hindistan Vize Randevuları Nereden Alınıyor?

 Hindistan vize randevuları nereden alınıyor konusunda Hindistan’a ilk defa gidecek olan pek çok Türkiye Cumhuriyeti turistik adayı vatandaşımız bir takım sorular sormaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki Hindistan vizesi almak için yapacağınız ilk işlem olan Hindistan ve randevusu alma işlemi e-mail adresi üzerinden oluşturabileceğiniz bir kayıt sistemi dâhilinde yapılmaktadır.

 Hindistan vizesi almak için yapılacak olan ilk işlem sırasında Hindistan vizesi için bir ön başvuru formu oluşturulmakta ve bu işlemin sonucu olarak Hindistan vize randevusu verilmektedir.

 Hindistan Vizesi Alabilmek İçin Hangi Evraklar Gerekli Olacaktır?

 Hindistan vizesi alabilmek için hangi evraklar gerekli olacaktır konusu ile ilgili olarak Güvenli Vize ile sizlere gerekli olan bilgi detayı verilecektir ancak Hindistan turistik vize için yeterli olacak olan ve son derece büyük bir önem taşıyan evrak çeşitleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Hindistan vize talep dilekçesi
 • Doğru bir şekilde doldurulmuş olan eksiksiz bir vize başvuru formu
 • Hindistan vizesi ön başvuru formu çıktısı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Hindistan vize işlem ücreti ödendiğine dair bir banka makbuzu
 • İkametgâh belgesi
 • Hindistan’a gidecek olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Uluslararası aşı karnesi
 • Yurtdışı seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Islak imza ve onayı bulunan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Pasaport
 • Banka onaylı bir hesap dökümü ve çalışma belgeleri

 Hindistan vize başvuru belgeleri arasında mutlaka bulunması gereken ve herhangi bir vize türüne bağlı olarak değişkenlik göstermeyen evraklar bu şekildedir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de Hindistan vize evrakları, eğer ki turistik vize alınmayacaksa sadece bu kadarla sınırlı değildir. Neden diye soracak olursanız çünkü Hindistan ülkesine yapacağımız ziyaretin ne tür bir ziyaret olduğuna bağlı olarak da turist adaylarından istenecek olan pek çok evrak söz konusu olacaktır.

 Hindistan vize evraklarınızı dosya olarak Hindistan’da hiç temsilciliklerine sunmadan önce mutlaka pasaportunuzun Hindistan seyahati sonrası en az 6 ay kadar geçerli olup olmayacağını da dikkat etmeniz son derece büyük bir önemi taşımakla birlikte aynı şekilde nüfus belgelerinizde de bir değişiklik olmadığını tespit etmek zorundasınız.

 Hindistan Vize Çeşitleri İçin Belgeler

 Hindistan vize çeşitleri için belgeler konusunda mutlaka son derece hassas davranmanız gerekir. Çünkü vize çeşidinize bağlı olarak bir işlem yapmazsanız Hindistan vize işleminiz onaylanamaz. Bu sebepten dolayı da özellikle de ticari vizeler için talep dilekçenize yazıp şirketinizin bütün resmi bilgilerine sunmanız gerekiyor.

 Hindistan öğrenci vizeleri için gerekli olan evrak mutlaka öğrenci belgelerinin getirilmesi olacaktır. Basın vizelerinde gerekli olan ekipmanın bağlanması ve ziyaret vizeleri için gerekli olan davet mektupları da son derece büyük bir önem taşımaktadır. Yani Hindistan ve çeşitleri için gerekli olan evrakları kısaca özetleyecek olursak tamamen hangi sebepten dolayı Hindistan ülkesine gitmeniz gerekiyorsa ona bağlı olarak evrak hazırlığı yapmanız da talep edilecektir.

 Hindistan Vizesi Ne Kadar Zamanda Çıkar?

 Hindistan vizesi ne kadar zamanda çıkar konusu da Hindistan vizesi ile ilgili olarak en çok merak edilen konular arasında yer alır. Bu konu ile ilgili olarak ilk başta şunu söylemek gerekir ki Hindistan vize işlemleri için hem gereken aşıların yapılması hem de bir takımın resmi kurumlardan gerekli olan belgelerin talep edilmesi belli bir zaman alacaktır. Bu sebepten dolayı da Hindistan vizesi için gerekli olan evrakların toparlanmasına en az 15 ya da 20 günlük bir süre gerekebilir.

 Bir yandan da Hindistan dış temsilciliklerde, vize almak için hazırlamış olduğunuz belgelerin doğru ve tutarlı olduğunun tespit edilmesi en fazla 15 gün kadar sürebilir. Genel olarak 3 ya da 5 iş günü gibi bir zaman zarfında çıkartılabiliyor olsa bile bir takım yoğunluklar Hindistan dış temsilciliklerinde sürekli olarak yaşanmaktadır. Bunları da göz önünde bulundurarak Hindistan vize işlemlerimizi en az 20 gün önceden başlatmanızda fayda vardır.

 Hindistan Vize Ücreti

 Hindistan vize ücreti için Güvenli Vize danışmanınızdan daha detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button