vize işlemleri

Bulgaristan Vizesi

İçindekiler

Bulgaristan, Avrupa birliğine dahil edilen ülkelerden bir tanesidir. Gezilecek ve görülecek yerler bakımından fazla olduğu gibi; Türkiye yakınlığıyla da tanınan Bulgaristan; özellikle de Türk vatandaşlarının uğrak yerlerinden bir tanesidir. Bulgaristan, eğlence hayatı ve misafirperverliği ile de ön plana çıkmayı başaran bir ülkedir.  Bu sebeple Bulgaristan vizesi almak oldukça fazla rağbet görmektedir. Özellikle de ülkede gideceğiniz çeşitli konseptlere sahip olan restoranlar; beklentinizi karşılayacak niteliklere sahiptir.

Özellikle de Türkiye’de yaşayan bir vatandaşsanız; ülkenize yakın olan bu bölge ziyaret etmenizde fayda vardır. Bulgaristan, tarihi yapıları ve kültürel aktiviteleri sayesinde, yalnızca Türkiye’den değil; birçok farklı dünya ülkesinden de turist ağırlamaya devam etmektedir. Bulgaristan’a giden vatandaşlar, maddiyat açısından da oldukça refah bir tatil yapmaktadır. Bu nedenle, huzurlu bir tatil yapmayı planlayan kişilerin uğrak noktalarından bir tanesi de Bulgaristan’dır.

Bulgaristan muhteşem bir ülke olarak değerlendirilmesinin yanı sıra, vize veren ülkeler arasına da adını yazdırmıştır. Özellikle de Bulgaristan’a giden kişilerin de Schengen vizesi almaya hak kazanıyor olması; konsolosluk tarafından talep edilen belgelerin detaylı bir şekilde incelenmesine sebebiyet vermiştir. Bu nedenle, ülkeye gitmeye karar veren vatandaşlara, vize alma süreci içerisinde profesyonel danışmanlardan destek alması önerilmiştir.

Uzun zamandır hizmet vermekte olan Büyükelçiliği vize danışmanlık firmamız ise; bu bağlamda, derin bir tecrübeye sahip olduğu için; kısa süre içerisinde işlemlerinizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Güvenli  vize danışmanlık firmamız ile görüşme sağlayarak, dilediğiniz zaman Bulgaristan vize başvurularınızı yapabilir ve belgelerini de hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Ön Başvuru Formu

Bulgaristan vizesi ön başvuru formu, konsolosluk tarafınca resmi evrak niteliğine sahip olan bir belgedir. Bulgaristan konsolosluk çalışanları, ön başvuru formu içerisinde gelenmakta olan kişisel bilgiler sayesinde tarafınıza ulaşmaktadır. Bu nedenle, sizden talep edilen bilgilerin; doğru olmasına özen göstermeniz çok önemlidir. Bu bilgilerden herhangi bir tanesinin eksik olması bile, danışanların size ulaşamamasına sebep olacaktır. Bulgaristan vizesi ön başvuru formuna ulaşabilmek için ise; yalnızca Konsolosluk web sayfasına giriş yapmanız yeterli olacaktır. Bulgaristan Konsolosluğu tarafından sizden talep edilen bilgiler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • C kimlik numarası
 • İsim ve soyisim
 • Telefon numarası
 • Mevcut kullanılmakta olan e-posta adresi
 • Gün ay yıl belirtilen doğum tarihi
 • İkametgah adresi

Yukarıda verilen bilgilerin, doğru beyanlar halinde belgelendirilmesi çok önemlidir. Ön başvuru formu, konsolosluk web sayfası üzerinden dijital bir şekilde doldurulan belgeler niteliği taşıyor olsa da bu belgenin çıktısını alarak vize dosyanıza eklemeniz çok önemli olacaktır. Büyükelçiliği vize danışmanlık firmamız, bu belgeyi hazırlamanız konusunda da size bir hayli yardımcı olacak ve işlemlerinizin kolaylaşmasına olanak tanıyacaktır. Bu nedenle, herhangi bir sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi İçin Gereken Belgeler

Bulgaristan vizesi için gereken belgeler, Schengen bileti kapsamında değerlendirilemeye alındığı için çok önemlidir. Schengen vizesi için gereken belgelerden herhangi bir tanesinin eksik olması halinde, bize ret işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, vatandaşların çok dikkatli olması ve bütün belgelerini hazırlaması gerekmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu; bütün belgeleri detaylı bir şekilde inceleme altına almasının ardından, vize süreci ile ilgili gerekli bilgiyi vatandaşlara iletecektir. Bu bilgiler ise, ön başvuru formunda beyan edilen kişisel bilgilere gönderilecektir. Bulgaristan vizesi için, uzman bir destek almak istiyorsanız ise; Büyükelçiliği vize danışmanlık firmamız ile görüşme sağlamanız mümkündür. Bulgaristan Konsolosluğu tarafından talep edilen vize belgeleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Öncelikli olarak, nüfus cüzdanın ön ve arka fotokopisinin hazırlanması gerekir. Aynı zamanda, nüfus kayıt örneğinin de bu belgeler arasına dahil edilmesi gerekmektedir. Her iki belgenin de e-Devlet üzerinden çıkarılması mümkündür.
 • Schengen vizesi kapsamında vatandaşlardan talep edilen belgelerden bir diğeri ise; adli sicil kaydı örneği olarak bilinir. Adli sicil kaydı örneğinin istemesindeki temel neden ise; vatandaşların suç geçmişinde olup olmadığını öğrenmek amaçlıdır.
 • Bulgaristan vizesi almak isteyen vatandaşların, hazırlaması gereken belgelerden bir diğeri ise; vize kabul mektubudur. Vize kabul mektubunda, ülkede neler dedi gezmek istediğinizi ve ne yapmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Konsolosluk, mektubunuzu inceleyerek; vize işlemlerinizin kabul olup olmayacağına karar verecektir.
 • Schengen vizesi almak isteyen vatandaşların, kendine ait bir banka hesabı açması gerekecektir.
 • Schengen vizesi almak isteyen vatandaşların, açmış oldukları banka hesaplarında belirli bir miktar para bulundurmaları da çok önemli bir husus olacaktır. Aynı zamanda, son altı aylık harcamalarını da banka doküman olarak beyan etmeleri gerekmektedir.
 • Bulgaristan’a gitmek amacıyla vize almayı talep eden vatandaşların, pasaportlarının ön ve arka fotokopisini çektirmeleri gerekir. Aynı zamanda pasaportlarını üç sayfalık bir boşluğun bulunması da çok önemlidir.

Yukarıda verilen belgelerin tamamı, eksiksiz bir şekilde hazırlanmak zorundadır. Özellikle de bazı belgeler, ıslak imzalı ya da bandrollü bir biçimde talep edilmektedir. Bu belgelere ekstra bir özen göstermeniz çok önemlidir. Aksi takdirde, Bulgaristan vizesi almanız mümkün olmayabilir. Uzun zamandır biz de danışmanlık alanında hizmet vermeye devam eden Büyükelçiliği danışmanlık firmamız; kısa süre içerisinde bu işlemlerinizi tamamlamanız da yardımcı olarak, vize alma sürecinizin olumlu yönde ilerlemesine destek olacaktır.

Bulgaristan Vizesi Türleri

Bulgaristan vizesi türleri, birçok ülkeye nazaran daha fazladır. Özellikle de Bulgaristan’ın gelişmeye devam eden bir Avrupa ülkesi olması, bir çok kişinin dikkatini çekmiş ve Bulgaristan vize başvurularının artış göstermeye devam etmesine sebebiyet vermiştir. Siz de çeşitli nedenlerden ötürü ülkeye giriş yapmak istiyorsanız, ilgilendiğiniz alana yönelik vize başvurusu yapmanız mümkün olacaktır. Bulgaristan’a gitmek isteyen herhangi bir vatandaşın başvuruda bulunabileceği vize türleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Bulgaristan çalışma ve ticari vize
 • Bulgaristan Kültür ve sanat aktiviteleri vizesi
 • Bulgaristan turist vizesi
 • Bulgaristan eğitim ve öğretim vizesi

Yukarıda verilen vize türlerinden herhangi bir tanesine başvuruda bulunarak; Avrupa’nın incisi olarak da nitelendirilen Bulgaristan’ı ziyaret etme şansı elde etmeniz mümkün olacaktır. Sizde Bulgaristan’a gitmek istiyorsanız; Büyükelçiliği danışmanlık firmamızdan yardım alarak, belgelerinizi hazırlayabilir ve vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Yukarıda belirtilen vize başvuruların tamamı, konsolosluk web sayfası üzerinde yılın her günü başvuruya açık bir şekilde sıralanmaktadır.

Bulgaristan Vize Başvuru Sonuçları

Bulgaristan vize başvuru sonuçları ile ilgili araştırma yapan bir kişi iseniz, başvuru sonuçlarınızı; mülakatın ardından açıklanacağını bilmenizde fayda vardır. Bulgaristan vize başvuruları, ülkeye giriş yapılmasına bir ay önce yapılmalıdır. Ancak VİP vize başvuru süreçlerinde bu durum değişiklik göstermektedir. VİP vize başvurularınızı daha geç yapabilir ve daha erken sonuç alabilirsiniz. VİP vize başvurularında bir gün içerisinde sonuç almanız mümkün olurken, diğer vize başvurularında ise; 72 saat zaman verilmektedir.

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan vize ücreti, 2024 tarihi itibari ile 40 Euro olarak belirlenmiştir. 40 Euro ödemenizi yapmanızın ardından, dekontunuzu alarak, vize dosyanıza eklemeniz çok önemlidir. Bu işlemleri kendiniz yapmak istemiyorsanız ise; Güvenli vize  danışmanlık firmamızda çalışmalarını sürdürmeye devam eden uzmanlardan yararlanabilirsiniz. Danışmanlarımız, vize her ücretini sizin yerinize yatırarak, işlemlerinizi kolaylaştıracaktır. Tüm bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız ise; kısa süre içerisinde bizlerle irtibat kurarak, vize sürecinizi yönetme şansı elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button