vize işlemleri

Almanya Vizesi

İçindekiler

Almanya gerek yaptığı bilimsel faaliyetler gerekse sanatsal aktiviteleri ile en sevilen Avrupa ülkeleri arasında yer almaya devam etmektedir. Almanya, binlerce göç alan ülkelerden bir tanesi olmasının yanı sıra, yaptığı sanatsal faaliyetler ile de adından sıkça söz ettirmektedir. Hem kültürel hem de bilimsel faaliyetlerle ilgili, tüm Avrupa’da tanınan Almanya; en çok vize başvurusu alan ülkeler arasında da ilk sıralarda gelmektedir. Bu nedenle, Almanya’yı gezip görmek isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Almanya, mimari yapısı ve şehirsel özellikleri ile de ön plana çıkmaya devam eden bir ülkedir.

Bu nedenle, Almanya’ya gittiğiniz zaman; birçok farklı şehrini görmeniz mümkün olacaktır. Bununla beraber, Almanya’da olduğunuz süreç içerisinde, farklı ülkeleri gezmeniz de mümkündür. Bunun sebebi; Almanya’nın Avrupa ülkeleri arasında yerini alması ve Schengen vizesi veriyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Almanya, gelişmiş ve sevilen ülkeler arasında yer almasının yanı sıra; Almanya vizesi alma sürecine titizlikle Yaklaşan ülkelerden bir tanesidir. Bu nedenle, Almanya’ya gitmeye karar veren herhangi bir vatandaşın; hızlı bir şekilde vize alabilmesi maalesef mümkün değildir. Bu süreç, uzun bir zaman dilimini kapsadığı için; mutlaka uzman danışman firmaları ile görüşme sağlamanız gerekecektir. Uzun zamandır bu bağlamda hizmet vermeye devam eden, Güvenli vize danışmanlık firmamız; Almanya vizesi alabilmeniz için, size uygun bir strateji hazırlayacak ve işlemlerinizin kolaylaşmasına yardımcı olacaktır.

Almanya Vizesi Ön Başvuru Formu

Almanya vizesi ön başvuru formu, konsolosluğun resmi belge olarak nitelendirdiği; en önemli evrakların başında gelmektedir. Almanya’ya gitmek amacıyla, ön başvuru formu doldurmayan herhangi bir vatandaşın bu belge olmadan vize alabilmesi kesinlikle mümkün olmayacaktır. Almanya vizesi ön başvuru formu doldurabilmek için ise; gerekli belgeye konsolosluğun kendi sitesi üzerinden ulaşım sağlamanız mümkün olacaktır. Belgeyi doldururken, bazı kişisel bilgilerinizde belli etmeniz gerekecektir. Bu bilgilerin doğru olması ise; çok önemlidir. Almanya’ya gitmeye karar veren herhangi bir kişinin, başvuru formunda belirtmesi gereken bilgiler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • C kimlik numarası
 • As ve soyad
 • Oturmakta olduğunuz evin ikametgah adresi
 • Erişiminizin olduğu bir Gmail adresi
 • Telefon numarası
 • Tam doğum tarihi

Yukarıda verilen bilgiler, kişilerin şahsi bilgilerini içermektedir. Bu bilgiler sayesinde, vize mülakatı sürecinizden itibaren gelişecek her durumu öğrenmeniz mümkün olacaktır. Konsolosluk, belirtmiş olduğunuz adrese, vize sonuçlarınızı bildirecektir. Bu belgeyi, internet üzerinden doldurmanızın ardından; fotokopisini çıkartarak, vize dosyanızın içerisine eklemeniz çok önemli bir husustur. Bu belgenin eksik olması, vize işlemlerinin direk olarak reddedilmesine neden olabilir.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Almanya vizesi için gerekli belgeler ve bu belgelerin doğru bir şekilde hazırlanması, çok önemlidir. Almanya Konsolosluğu tarafından istenen belgeler; ülkesine girecek olan vatandaşların ve kendi ülkesinde yaşamaya devam eden vatandaşların güvenliğini sağlayabilmek amaçlıdır. Güvenliğe, fazlasıyla önem veren Almanya konsolosluğu; vize dosyanıza yer almakta olan bütün belgeleri detaylı bir şekilde inceleyecek ve bu doğrultuda vize alıp alamayacağınıza dair bir karar verecektir. Almanya’ya gitmek isteyen kişilerin, hazırlaması gereken belgeler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Almanya vizesi için, ön başvuru formunun yanı sıra; nüfus cüzdanınızın arkalı ön fotokopisini dosya içerisinde olması daha çok önemlidir. Aynı zamanda, nüfusunuzun kayıtlı olduğu il ve ilçeyi beyan etmeniz gerekecektir. Bu belgeyi, e-Devlet üzerinden çıkartmanız mümkündür.
 • Almanya konsolosluğunun talep ettiği ve en çok önem verdiği belgelerden bir tanesi ise, adli sicil kaydı örneği olarak bilinmektedir. Adli sicil kaydı örneğinin, tam tescilli bir şekilde hazırlanmış olması da çok önemli bir husus olacaktır. Almanya Konsolosluğu, güvenlikten emin olmak amacıyla; bu belgeyi vatandaşlardan talep etmektedir.
 • Almanya konsolosu tarafından istenilen belgelerden bir tanesi de kişilerin kendi isimlerini açtıkları bir hesap kaydıdır. Bu hesabını içerisinde, belirli bir miktarda para olması da çok önemlidir. Söz konusu belgeyi ise; bağlı olduğunuz bankadan almanız ve ıslak imzalı ve mühürlü bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde belge geçersiz sayılacaktır.
 • Almanya konsolosluğunun vatandaşlardan talep ettiği belgelerden bir tanesi de vize türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin; ülke iş amacıyla giden kişilerin ve eğitim görecek olan vatandaşların; ne yapacaklarını belirtmeleri gerekecektir. Yalnızca turist olarak Almanya’ya gitmek istiyorsanız ise; ülkeden nereleri gezip görmek istediğinize dair bir mektup yazmamız gerekecektir.
 • Schengen müzesi başvurularında, konaklama yeri ve uçak biletleri talep edilmiyor olsa da bu işlemleri gerçekleştirmenizin; vize konusunda size artı puan kazandıracağından emin olabilirsiniz. Bu nedenle imkanınız olması halinde, konaklama yerinizi önceden ayarlamanız ve uçak biletlerini daha önceden ayırtmanız tavsiye edilmektedir.
 • Almanya konsolosluğu, pasaportun ön arka fotokopisini de vatandaşlardan talep etmektedir. Aynı zamanda pasaporta, en az üç sayfalık bir boşluk olması gerektiği da verilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Yukarıda belirtilmiş olan belgeler, ülkeye giriş yapabilmeniz için çok önemlidir. Bu belgelerin, islak imzalı ya da mühürlü bir şekilde talep edilmesi durumunda; evraklarınızı detaylı bir şekilde incelemeye devam edecektir. Herhangi bir belgeye gözardı etmemeniz için; uzun zamandır hizmet vermeye devam eden, Büyükelçiliğimize danışmanlık firmamız ile görüşme sağlamanızda fayda vardır. Bu sayede, işlemlerinizi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Almanya Vizesi Türleri

Almanya vizesi türleri, oldukça fazladır. Özellikle de Almanya’nın devamlı bir şekilde kendini geliştirmeye devam eden ülkeler arasında yer alıyor olması, vize çeşitliliğinin artış göstermeye başlamasındaki sebeplerden bir tanesidir. Almanya’ya gitmek isteyen vatandaşların, faydalanabileceği bazı vizesi türleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Almanya aile ziyareti vizesi
 • Almanya arkadaş ziyareti vizesi
 • Almanya Kültür ve sanat aktiviteleri vizesi
 • Almanya eğitim ve öğrenim vizesi
 • Almanya staj vizesi
 • Almanya sağlık vizesi
 • Almanya ticaret vizesi
 • Almanya dili öğrenim vizesi
 • Almanya spor faaliyetleri vizesi
 • Almanya turizm vizesi

Yukarıda verilen vize türlerinden herhangi bir tanesine, ülkeye giriş yapma amacınıza göre başvuruda bulunmanız mümkün olacaktır. Ancak, verilen vize türlerinin her biri için farklı belgelerin talep edilmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle, konsolosluğun web sitesini detaylı bir şekilde incelemeniz çok önemli olacaktır. Büyükelçiliği vize danışmanlık firmamız, bu anlamda da size fazlasıyla yardımcı olarak, işlemlerinizi çok daha hızlı bir şekilde yapmanıza destek olacaktır. Bu nedenle herhangi bir kaygıya kapılmanıza gerek yoktur.

Almanya Vizesi Sonuçları

Almanya vizesi sonuçları, en fazla üç iş günü içerisinde; dijital olarak tarafınıza bildirilecektir. Ancak VİP vize başvurusu yapmanız durumunda; bir günü içerisinde, vize sonuçlarınızı öğrenmeniz mümkün olacaktır. Üstelik VİP başvurularından; erken başvuru yapmak gibi bir zorunluluğumuz yoktur. Ancak standart vize başvurusu yapacaksanız en az bir ay önceden konsolosluğa başvurularınızı iletmeniz çok önemlidir.

Almanya Vizesi Ücreti

Almanya vizesi ücreti; 2024 yılında 80 Euro olarak güncellenmiştir. Bu ücretin, konsolosluğun belirtmiş olduğu banka hesap numarasına yatırılması ve dekontun vize dosyası içerisinde belirtilmesi çok önemlidir. Güvenli vize bu işlemleri sizin yerinize gerçekleştirerek, daha hızlı bir şekilde vize almanıza yardımcı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button