vize işlemleri

Slovenya Vizesi

İçindekiler

Slovenya vizesi almak, Slovenya’ya seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahiplerinin alması gereken bir izindir. Bunun yanı sıra siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeden muaftırlar. Slovenya Schengen vizesinde yani 90 güne kadar C tipi vizelerde direkt olarak Ankara Slovenya Büyükelçiliğinden veya sizlere en yakın VFS Global Slovenya vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir.

Slovenya vize başvurusu için VSF Global üzerinden başvurduğunuz zaman vize başvurusu büyükelçiliğe gönderilmektedir. Vize başvurularının olumlu veya olumsuz sonuçlanma kararı tamamen konsolosluğa ait olmaktadır. Slovenya oturum amacıyla 90 gün üzeri D tipi vize yani çalışma, aile birleşimi, 90 günden uzun süreli eğitim ve benzeri vize başvurusu gerçekleştirmek isteyenler vize başvurusunu Ankara Slovenya Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirmesi gerekir.

Slovenya Vizesi Nasıl Alınır?

Slovenya vizesi nasıl alınır konusunda öncelikle bazı kriterlerin sağlanması gerekiyor. Bunlardan biri Slovenya vizesi alabilmek için zorunlu olan temel gereklilik ve şartları sağlamak. Slovenya vizesi için gerekli evraklar içerisindeki tüm evrakları sağlayabiliyor olmak, Slovenya vize başvurusu yapmak için yeterli sürenin olabilmesi gibi şartlar gerekiyor. Slovenya vize başvurusu yapmak için,

 • Slovenya vize başvurusu için gereken evrakları hazırlayın. Alacağınız vize çeşidine göre evraklar farklı olabilir.
 • Başvuru için VFS Global vize başvuru merkezi üzerinden başvuruları yapabilirsiniz. Son 5 sene içerisinde Schengen vizesi için parmak izi verseniz de başvurular gereklidir.
 • Başvurunuzuz sırasında sizlere takip fişi verilir, bu takip numarası ile VSF Global internet sitesi üzerinden pasaport takibini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Vize sonuçları pasaportu teslim aldığınızda öğrenilir bununla beraber vize başvurusu süresinde konsolosluklardan aranabilirsiniz.

Slovenya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Slovenya vizesi gerekli evraklar 5 farklı başlık altında incelenebilir. Bunlar temel evraklar, seyahat ve ulaşım araçlarını gösteren evraklar, seyahat amacı ve konaklamayı kanıtlayan evraklar, finansal durumu gösteren evraklarla beraber çalışma durumunu gösteren evraklar olmaktadır. Bunlara ek olarak kişilerin durumuna göre destekleyici ek evrakların sunulması gerekebilir. Slovenya vize başvurusu için gerekli bazı temel evraklar,

 • Seyahat bitiş tarihinden en azından 3 ay geçerli, 2 boş sayfası bulunan pasaportunuz olmalıdır. 
 • Slovenya vize başvuru formu, doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Tarih ve yer kısımları kesinlikle boş bırakılmamalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf, 6 aydan eski olmayan 3,5×4,5 cm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Seyahat sağlık sigortası, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihinden 1 gün önce hazırlanmalıdır.
 • Slovenya vize talep dilekçesi, seyahat niyetini açıkladığınız ve eklemek istediğiniz ek bilgilere yer verebileceğiniz önemli bir evraktır.
 • E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış nüfus ailenin tümünün göründüğü tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 • E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış ikametgâh bilgisi.
 • Başvuru sahibinin arkalı önlü kimlik fotokopisi.

Gibi belgeler gerekir, bununla beraber seyahat amacı ve konaklama durumunu kanıtlayan evraklar gerebilir. Eğer aile ziyareti varsa aile ve arkadaş vizesi için gerekli olan evraklar ve tüm bunların dışında geliş durumunuzu kanıtlayan bazı evraklar gerekebilmektedir.

Slovenya Vizesi Almak Zor mu?

Slovenya vizesi almak zor mu konusunda başvuru yapmak ve başvuru sonucunda olumlu sonuç alabilmek için belirli gereklilik ve şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartları sağlamadan Slovenya Schengen vizesi almanız çok zor bir durumdur. Özellikle acil durumlar varsa ve şartlar sağlanmıyorsa bu durumda vize almanız zor olabilmektedir. Başvuru formunu doldururken dikkat edilmesi gereken durumlardan biri tamamen eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerektiğidir. Evrakların tam ve eksiksiz olması gerekir ve böylece başvurular olumlu şekilde sonuçlanabilir.

Slovenya Vize Ücreti Ne Kadar?

Slovenya vize ücreti yaşınıza göre farklılık gösterir, bazı durumlarda konsolosluk vize harç veya başvuru merkezi ücreti ödemelerinde muafiyet bulunabilir. Bununla birlikte seyahat süresine bağlı olarak seyahat sağlık sigortası fiyatları da farklılık gösterir. Tüm bunlara bağlı olarak toplam ödemeniz değişebilmektedir. Slovenya vize başvurusu ücretleri, 0-5 yaş arasında başvuru merkezi ücretsizdir.

Belirlenen vize ücreti Slovenya konsolosluğu kriterlerine göre konsolosluk harç bedeli ve vize başvuru merkezi ücretlerini içerir. Tüm vizelerde 105 Euro olur, 6-12 yaş arasındaki kişiler içinde 65 Euro gerekir. Slovenya vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa vize başvurusu için ödediğiniz ücretler geri iade edilmez. Slovenya vizesi için yapılması gereken konsolosluk ödemesi Nakit ve Euro ile yapılmalıdır.

Slovenya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Slovenya Schengen vizesi alınırken öncelikle bankada gösterilmesi gereken para önemlidir. Öncelikle konsoloslar, bankanızda zaten gerekli olan miktarın bulunmasını bekler ve ani para girişleri yapmak konsoloslukları düşündüren bir durumdur. Slovenya vizesi almak için bankada bilinmesi gereken miktar konusunda net bir rakam söylenemez ve bazı internet sitelerinde bu şekilde yaparsanız durumunuzu riske atabilirsiniz.

Slovenya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Slovenya vizesi kaç günde çıkar konusunda Slovenya vize işlemleri başvuru yaptığınız günden ortalama olarak 15 gün sonra sonuçlanır, bununla birlikte konsolosluğun belirtmiş olduğu süre 15 iş günüdür. Bununla beraber konsolosluğun sizden ek evrak talep etmesi veya mülakata çağırması durumunda bu süre daha fazla uzar. 

Slovenya vize başvurusu için direkt olarak hızlandırma bulunmaz, sadece sağlık gibi özel ve acil durumlar evrakla beraber kanıtlanırsa vize başvurusunda acil olarak işaretlenir ve konsolosluk 2-3 günde vize başvurusunu sonuçlandırır.

Slovenya Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Slovenya vize başvurusu seyahatinize 6 ay kala yapılabilir bununla beraber Slovenya vizesi başlangıç süresi ise vize başvurusu yaparken beyan ettiğiniz tarihte başlar yani gün kaybı durumunuz olmaz. Seyahate 6 ay kala vize başvurusunu yapmanız mantıklıdır böylece vizenizin yetişmesi korkusu olmaz ve çıktıktan sonra rahat bir şekilde uçak bileti, konaklama yaparak planlama yapabilirsiniz. Bunun dışında seyahate 1 ay kala vize başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Slovenya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Slovenya vize başvurusu nereden yapılır için öncelikle direkt olarak Slovenya Ankara Büyükelçiliği veya size en yakın olan VSF Global isimli vize başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir. İzmir, İstanbul Avrupa, İstanbul, Ankara gibi birçok ülkede vize başvuru merkezleri bulunur. Kişiler bu vize başvuru merkezleri üzerinden başvurularını yapabilirler. 

Vize başvuru merkezlerinden başvuruları yapmak avantaj sağlar ve vize başvurusunu daha kolay hale getirir. 90 gün üzeri olan Slovenya vize başvuruları yani çalışma, evlilik, oturum, 90 gün üzeri eğitim ve aile birleşimi vizesi gibi vize kategorilerinde başvurular direkt olarak Slovenya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü üzerinden gerçekleştirilir.

Slovenya Vize Randevu Nasıl Alınır?

Slovenya vize randevusu nasıl alınır konusunda randevu almaya gerek yoktur. Vize için gerekli olan evrakları hazırladıktan sonra belirtilmiş olan VFS Global Slovenya vize başvuru merkezlerinden birine giderek sabah 8 ve 12 saatleri arasında vize başvurusu gerçekleştirilebilir. Slovenya vize başvurusu sonrasında sizlere bilgi fişi verilir ve fişin üzerinde referans numaranız yazılır. Referans numaralarınız ile VFS Global internet sitesi üzerinden başvuru takibi sekmesinden pasaport takibinizi yapabileceksiniz. Slovenya vize başvurusunu olumlu veya olumsuz sonuçlandığını fakat pasaportu teslim aldığınızda öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button