vize işlemleri

Malta Vizesi

İçindekiler

Malta vizesi konusunda özellikle Malta’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının alması gereken izindir. Malta’ya seyahat etmek isteyen Türkler, Malta Konsolosluğu aracılığı ile bazı evrakları toplayarak başvuruları yapmaktadır. Malta vatandaşlarının nüfus cüzdanı, kimlik, pasaport ve benzeri resmi evraklarla ilgili olan işlemleri yürütmekte olup hukuki danışmanlıkla vermektedir.

Diplomatik pasaport, yeşil pasaport ve gri pasaport sahipleri Malta’ya yapacakları 180 günde 90 gün Malta ülkesi vizesine sahip olanlar Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahip olmaktadırlar.  Aynı zamanda vizeden muaflar fakat bordo pasaport sahipleri Malta’ya yapacakları olan seyahatlerde vize uygulamasına sahiptirler. Malta Schengen bölgesi üye devletleri arasındadır ve Malta vizesine sahip olanlar Schengen üyesi olan ülkeler arasında serbest dolaşım hakkına sahip olurlar.

Malta Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malta vize başvurusu nasıl yapılır konusunda Malta, Schengen Antlaşmasına taraf ülkelerden biridir. Bu sebeple Malta’ya yapılacak olan kısa süreli yani 90 günden az seyahatler için Malta Konsolosluğu’na Malta Schengen vizesi başvurusu yapılmalıdır. Malta Konsolosluğu Schengen vizesi başvurularını vize başvuru merkezi aracılığı ile kabul etmektedir. Malta Turistik vize, Malta Ticari Vize, aile ziyaretleri, transit vize başvuruları gibi Malta Konsolosluğunun yetkilendirildiği kuruluşlarda başvurmalıdırlar.

Malta Konsolosluğu tarafından Schengen vizesi onaylanırsa T.C. vatandaşları ilk başvurularında bu vize ile Schengen bölgesine en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olurlar. Kısa süreli konaklama hakkı ilk kez Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişilere tanınır. Vizenin Schengen Urallarına uygun kullanmasına bağlı olarak vize süresi kademeli olarak uzatılabilmektedir. Kurallara riayet edilmediği takdirde daha sonraki vize başvurularının ret ile sonuçlanma olasılığı bulunmaktadır.

Malta Vizesi Nasıl Alınır?

Malta vizesi nasıl alınır bakıldığı zaman her ülkenin yaptığı gibi Malta’nın da vize aşamaları için yaptığı bazı aşamalar ve prosedürler mevcuttur. Bu aşamalar ve prosedürleri için vize danışmanlık firmaları üzerinden yardım alabilirsiniz. Malta vizesi nasıl alınır bakıldığı zaman,

 • Malta vizelerinin işleme alınması için yapılması gereken ilk aşama vize başvuru ücretlerinizin ödenmesidir. Vize başvuru ücreti konaklama gün sayısına göre değişim gösterir.
 • Malta vize başvurusu için işlemlerde randevu alınması gerekir. Bunun için Malta vize danışmanlık alarak rahatlıkla vize alabilirsiniz.
 • Dosyalarınızın ve biyometrik verilerinizin sunulması konusunda Malta vize başvuruları için parmak izi verilmesi gerekir. Parmak izi verilme aşamasında yetkililer hazırlamış olduğunuz evrakları Malta Konsolosluk yetkililerine teslim eder ve günlük olarak dosya durumunuzu sorgular.
 • Malta Konsolosluğu ile vize sürecinin tamamlanması ile pasaportunuz konsolosluklardan teslim alınır ve arayarak size bilgi verilir. Pasaportunuzu kendiniz teslim alabilirsiniz ve danışmanlık firmaları ile beraber adresinize gönderilmesini tercih edebilirsiniz.

Malta Vizesi Almak Kolay mı?

Malta vizesi kolay mı bakıldığı zaman alınması en kolay Schengen vizesidir. Düzgün bir evrak hazırlığı ile beraber dökümanların düzenli olarak tesliminden sonra çıkmadığı görülmemiştir. Bu sebeple ABD, İngiltere, Kanada gibi zor ülke veren yerlere göre özellikle öğrenci vizesi daha fazla tercih edilmektedir. Malta öğrenci vizesi ret almak için evrakta sahtecilik, eksik evrak, düzensiz dosya hazırlığı veya vize başvurusu formlarında yanlış bilgi girmek gerekebilir.

Malta Vize Başvuru Formu

Malta vize başvuru formu bakıldığı zaman Malta vize başvurularından önce kesiksiz olarak doğru bilgiler ile doldurulması zorunludur. Malta vizesi için başvuru işlemlerinizin ilk adımı bu Schengen vize başvuru formunun Malta vize başvurusu için gerekli olan diğer evraklardaki bilgilerle tutarlı şekilde doldurulması olur. Malta vize başvurusu formu gerçeğe uygun bilgilerle eksiksiz şekilde doldurulurken başvuru sahibinin imzasını taşıyacak olup gerekli başvuru evraklarınız arasında bulundurulmalıdır. Malta Konsolosluğu vize başvuru sahibi konusunda Schengen vize başvuru formu aracılığı ile ulaşmaktadır.

Malta vizesi başvuru evrakları sadece başvuru merkezleri aracılığı ile Malta Başkonsolosluğuna teslim edilmektedir. Başkonsolosluk vizelerin akıbetine karar veren tek yetkili kuruluştur. Malta vize başvurularında görev sahası ayrımı olmayıp başvurular yetkili vize merkezleri ile yapılır.

Malta Vize Başvurusu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Malta vize başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bazı durumların göz önüne alınması ve vize başvurularında dikkat edilmesi gerekir. Malta Başkonsolosluğuna sunulan pasaportlarda vize etiketinin yapıştırılabilmesi için en az 2 boş sayfanın olması gerekir. Malta vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaport 10 seneden eski olmamalıdır ve pasaportun geçerliliği vize bitiş tarihinden sonra en az 3 ay devam etmesi gerekir. Bununla beraber dikkat edilmesi gerekenler,

 • Önceki pasaportlara işlenmiş Schengen vize etiketleri mevcutsa onların fotokopileri başvuru esnasında sunulabilir.
 • Resmî tatiller Malta vize işlemlerinin tamamlanma süresinin uzamasına neden olur. Malta Başkonsolosluğuna vize başvurusunda bulunacak olan kişiler vize başvurusunun Malta ve Türkiye resmî tatil tarihlerine denk gelip gelmediğine dikkat ederek başvuruyu bu tarihler göz önünde bulundurarak gerçekleştirmelidirler.
 • 18 yaşından küçükler vize başvurularını anne ve baba tarafından veya yasal vasi ile beraber yapmalıdırlar. 
 • Malta Konsolosluğu vize başvurularıyla ilgili herhangi bir durumda başvuru sahibini görüşmeye çağırma hakkını saklı tutar.
 • Malta Konsolosluğuna vize için başvuru yapacak kişiler vize başvuruları planladıkları seyahat tarihinden en az 15 gün öncesinde en fazla 3 ay önce yapabilirler.

Malta Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Malta vizesi kaç günde çıkar bakıldığında vizenin çıkış süresi Malta Konsolosluğunun inisiyatifine olup ortalama 5 ila 10 iş olarak belirlenmiştir. Fakat bu süre vize başvuru türüne göre değişebilmektedir ve Malta Konsolosluğunun yoğun olduğu dönemler veya kapalı olduğu dönemler ek evrak ve gerektiği durumlarda mülakat talepleri Malta vizesinin çıkış süresini etkileyebilmektedir. Malta vize başvurularının talep edilen seyahat tarihine yetişebilmesi için en az seyahatten 15 gün önce ve en az 3 ay öncesinde yapılması tavsiye edilir. Seyahatte 15 günden daha kısa süre kala yapılan başvuruların eğer satın alınmış uçak bileti varsa yetişmeme olasılığı olabilir. 

Malta Vize Ücreti

Malta vize ücreti bakıldığı zaman 2022 senesi için 80 Euro olmaktadır. Malta vize ücreti haricinde biyometri işlem ücreti olarak 30 Euro alınmaktadır. 90 gün ve üzeri vize başvurularında hizmet ücreti 36 Euro olmaktadır. Malta Schengen ülke birliğine sahildir ve tüm Schengen ülkeleri için ödenmesi gereken konsolosluk harç tutarı aynı olmaktadır.

Malta Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Malta vizesi için gerekli evraklar bakıldığı zaman vizesi ortalama 7 ila 10 gün iş günü içerisinde teslim edilmesi gerekir. Vize türünün yanı sıra ek evrak talebi veya mülakat talebi gibi durumlar da vizenin sonucunu uzatabilir. Malta vizesi için gerekli olan evraklar şu şekilde özetlenmektedir,

 • Seyahat bitiminden itibaren 3 ay daha geçerliliği olan pasaport.
 • Pasaportun işlenmiş tüm sayfaların fotokopisi.
 • Vize başvuru formu ve vize dilekçesi.
 • Biyometrik fotoğraf, 2 adet ve 3,5×4,5 cm ölçülerinde.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Seyahat belgeleri ve konaklama yeri belgeleri.
 • 18 yaş altındaki kişiler için ek olarak ebeveynlerinden alınmış noter onaylı belgeler.

Gibi çeşitli belgeler gerekmektedir. Buna ek olarak öğrenciler, geliri olmayan kişiler, ticari vize işlemleri, eğitim vizesi alacak olanlar, çalışma ve transit vize gibi durumlara göre değişmektedir. En doğru belge listesi için danışmanlık firmaları üzerinden bilgi alabilir ve vizenizi geri alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button