vize işlemleri

Lüksemburg Vizesi

İçindekiler

Lüksemburg vizesi Türkiye’den Lüksemburg’a seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken izindir. Bordo pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaportlarında geçerli bir Schengen vizesi bulunmadığı takdirde Lüksemburg vizesi için başvuru yapmak zorundadır. Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları da Lüksemburg vize başvurularını Türkiye’den yapabilmektedirler.

Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları olan yeşil, gri ve kırmızı, siyah pasaport hamili olan kişiler 180 günde 90 gün ile sınırlı olan Lüksemburg seyahatleri için vize müracaat işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Lüksemburg vizesi için Schengen başvurusu Lüksemburg C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir ve 90 günden kısa süreli olan vizelerdir.

Lüksemburg Vize Nasıl Alınır?

Lüksemburg Büyük Dukanlığı Schengen bölgesi üye ülkeleri arasında yer almaktadır bu sebeple kısa süreli seyahatler için yapılan vize başvuruları aynı zamanda Schengen vizesi başvurusu sayılmaktadır. Lüksemburg vizesi nasıl alınır bakıldığı zaman ülkeye ticari, turistik, aile ve arkadaş ziyareti, transit geçiş amaçları ile yapılan kısa süreli seyahatler için Lüksemburg Schengen vizesi başvuruları yapılmalıdır.

Lüksemburg’a nasıl gidilir için Lüksemburg Schengen vizesi ile Schengen Bölgesi’ne üye diğer ülkelere de seyahat etmek mümkündür. Fakat Schengen vizesi sahibi kişiler seyahatlerini vizesine başvuru yaptıkları ülkeden başlamakla yükümlüdür ve Schengen vizesi, 6 ay içerisinde 90 gün konaklama hakkı sağlar. Bunun dışında vize almak isteyen kişiler danışmanlık firmaları ile anlaşarak vizelerini daha kolay ve hızlı şekilde alabilirler.

Lüksemburg Vizesi Almak Kolay mı?

Lüksemburg vizesi kolay mı konusunda genel olarak kolay vize veren ülkelerden biridir. Fakat vize almak için gerekli olan şartları taşıyor olmak gerekir. Aksi takdirde vizelerinizde ret kararı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Lüksemburg vizesi almak için gereken bazı şartlar şu şekildedir,

  • Vize alacak kişilerin adli sabıka kaydının tamamen temiz olması gerekir.
  • Yapılan seyahatlerin sonrasında başvurunun yapıldığı ülkeye dönüş yapılacağı konusunda temin eden veya destekleyen belgelere sahip olmak gereklidir.
  • Daha önce alınmış olan vize türlerinin gerekliliklerini ve süre durumunu ihlal etmemiş olmak gerekir.
  • Schengen İstihbarat Sistemi üzerinde herhangi bir olumsuz kayda sahip olmamak gerekir.
  • Lüksemburg’a yapılacak seyahatin finansal olarak karşılanabilirliği ispatlayan gelir, birikim veya sponsorla alakalı bilgilere sahip olmak gerekir.

Lüksemburg Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lüksemburg vize başvurusu nasıl yapılır konusunda başvuru için önce evrakları doğru şekilde toplamak gerekir. Ardından gerekli olan Lüksemburg başvuru formunu düzgün bir şekilde doldurmak gerekir. Vize başvuru dosyanızın tamamlanması ile daha hızlı şekilde Lüksemburg vize randevusu alınması gerekir. Çünkü randevu süresi ne kadar geç olursa evraklarınızın zaman aşımına uğramaması ve geçerlilik süresinin dolmamasına dikkat edilmelidir.

VSF Vize Başvuru Merkezleri veya Lüksemburg Konsolosluğu ile verilen randevu gününde parmak izi işlemlerinin de tamamlanması gerekir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir ve VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ardından evraklarınızı teslim ederek vize başvurularınız tamamlanmış olur.

Lüksemburg Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

Lüksemburg vizesi için randevu nasıl alınır bakıldığı zaman VSF Global vize başvuru merkezi üzerinden vize için randevu sahibinin ikamet ettiği şehre en yakın olarak online olarak alınabilir fakat bu işlemden önce vize başvuru formunun Fransızca veya İngilizce olarak doldurulması gerekir. Başvurular Ankara’daki Lüksemburg Büyükelçiliği ve VFS Global’in İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep’te bulunan ofislerde yapılabilir. Kişilerin Büyükelçiliği aranarak vize başvurusunu randevusunun alınması gerekir ve parmak izleri büyükelçiliğinde alınacaktır.

Lüksemburg Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Lüksemburg vizesi için gerekli evraklar bakıldığı zaman vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin ibraz etmesi gereken evraklardır. Lüksemburg Konsolosluğu tarafınca gerekli görülen durumlarda ek evrak talebinde bulunabileceği unutulmamalıdır. Lüksemburg vizesi başvuru formu, vize için ibraz edilecek form eksiksiz ve doğru şekilde doldurularak imzalanmalıdır. Bunun dışında gerekli olan evraklar,

  • Lüksemburg vizesi işlemlerinde müracaat edecek kişiler pasaportlarının 10 seneden eski olunmamasına ve seyahatten sonra en az 6 ay boyunca geçerli olmasına dikkat edilmelidir.
  • Lüksemburg vizesi için seyahatleri sırasında ihtiyaç duyabilecekleri sağlık sigortasını yaptırmalıdırlar.
  • Seyahat sırasında masrafların nasıl karşılanacağı ve seyahatlerinin bitiminde Türkiye’ye döneceklerini gösterir belgeleri ibraz etmelidir.
  • Fotoğraf, vize için gerekli kişilerin vize başvurusu esnasında gerekli olan 2 adet biyometrik fotoğrafı ibraz etmelidirler.

Lüksemburg Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Lüksemburg başvuru formu nasıl doldurulur konusunda başvuru formu örneğine 3,5 cm genişliğine ve 4,5 cm yüksekliğine sahip olan vesikalık fotoğrafın doldurulması gerekir. Lüksemburg vize başvuru formunun kimlik bilgileri bölümüne doğum tarihi, doğum yeri, uyruk, ad, soy ad, cinsiyet, medeni durum ve başvuru formunda yer alan tüm bilgilerin eksiksiz şekilde ve tamamen gerçeklikle uyuşacak şekilde doldurulması gerekir. Lüksemburg vize başvuru formunda istenen pasaport bilgileri, adres gibi tüm bilgilerin uyumlu şekilde doldurulması gerekir. 

Lüksemburg vize başvuru formu İngilizce veya Fransızca dillerinde doldurulmalıdır. Lüksemburg vizesi başvurularında gerekli olan tüm belgelerin doğru ve eksiksiz bilgilere sahip olarak teslimi başvuranın sorumluluğundadır. Eksik veya yanlış beyanların tespiti durumunda başvuru, ücreti iade edilmeden reddedilebilir.

Lüksemburg Vize Ücreti

Lüksemburg vize ücreti konusunda başvuruda bulunacak kişiler vize harç bedeli olarak 60 Euro ödeme yaparlar. Fakat Lüksemburg konsolosluğu bazı durumlarda vize ücreti konusunda indirim uygulanmakta veya vize ücreti almamaktadır. Vize ücreti konusunda 6-12 yaş arasında olan çocuklarda 35 Euro vize ücreti talep edilir. Rusya Federasyonu, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk, Moldova Cumhuriyeti, Gürcistan uyruklu olan kişiler de vize başvurusu için harç bedeli olarak 35 Euro ödeme yaparlar.

Lüksemburg vize ücretleri sadece Lüksemburg Konsolosluğu’na ödenecek olan vize harç bedelidir ve vize başvuruları esnasında çıkabilecek kargo, biyometri ödemeleri veya aracı kurumlara ödenen hizmet bedeli gibi ücretler de vize harç bedeline dahil değildir. Lüksemburg vize ücreti vize çeşidine göre farklılık gösterir ve hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır.

Lüksemburg Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Lüksemburg vize başvurusu nereye yapılır konusunda seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını Lüksemburg Konsolosluğu veya Lüksemburg Büyükelçiliği üzerinde yapabilmektedir. Fakat kısa süreli olan Lüksemburg vizesi için doğrudan başvurular istisnai durumlar dışında konsolosluk tarafından alınmamaktadır. 

Kısa süreli Lüksemburg vizesi başvuruları, Lüksemburg Konsolosluğu ile yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri ile turizm, seyahat acentaları ile yapılır. Fakat Lüksemburg vizesi başvurusu ne şekilde yapılırsa yapılsın vize başvuru ile ilgili karar yetkisi ise sadece Lüksemburg Ankara Büyükelçiliğinde olmaktadır. Aracı olan kurumların vize işlem süreci konusunda karar verme yetkisi bulunmamaktadır.

Lüksemburg Vizesi İşlem Süresi

Lüksemburg vizesi işlem süresi bakıldığında vize için yapılan başvurular konsolosluk tarafından 15 günlük süre içerisinde değerlendirilir ve sonuçlandırılır. Lüksemburg vizesi başvurusu yapacak olan kişiler seyahatlerini planladıkları tarihte yapabilmek için Lüksemburg vizesi başvuru işlemlerini olabildiğince erken tarihte yapmalıdır. 

Lüksemburg konsolosluğu Türkiye ve Lüksemburg resmî tatilleri günlerinde hizmet vermez. Resmî tatil dönemlerine denk gelen vize başvuru işlemleri normalden daha uzun zaman alır bu sebeple vize başvurusu yapan kişiler başvurularını resmî tatil dönemlerine denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button