vize işlemleri

Etiyopya Vizesi

İçindekiler

Etiyopya vizesiiçin seyahat etmek isteyen kişilerin takip etmesi gereken bir yasal süreç söz konusudur. Vize gidilecek olan ülkenin yasal mercilerinden alınan izin işlemidir. Bu kişinin gideceği ülkeye gidebileceğini gösteren bir izin belgesidir. Etiyopya ülkesine ülkemizden çok farklı gerekçeler ile seyahat düzenleyen kişiler bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda teknolojinin de çok fazla gelişmesi ile birlikte kişiler farklı ülkeleri gezip görme isteği gibi sebepler ile yurt dışına seyahat düzenlemektedir. Burada teknolojik olarak uçağın kullanılmasının çok büyük artısı vardır. Sosyal medya ve platformlar aracılığı ile merak duygusu da tetiklemektedir.

Etiyopya ülkesine seyahat etmek isteyen kişiler direkt olarak konsolosluk binasına başvuru da bulunmamaktadır. Bunun yerine olan vize başvuru merkezleri bulunmaktadır. Seyahat edecek olan kişiler bu başvuru merkezine müracaat etmektedir. Bu başvuru merkezleri konsolosluklar tarafından belirlenmiş ve resmi kurumlar olması sebebi ile kişinin güven noktasında problem yaşamasına gerek bulunmamaktadır.

Vize başvuru merkezinin sayıca çok fazla olması kişinin karar vermesini zorlaştırabilmektedir. Burada kişinin kararsızlık yaşaması durumunda ise yapması gereken birkaç işlem bulunmaktadır. Daha öncesinde bu vize başvuru merkezi aracılığı ile kaç kişinin vize çıkardığına bakarak karar verebilirsiniz. Vize başvuru merkezi ile alakalı olarak internette yapılan yorumları da inceleyebilirsiniz. Vize başvuru merkezlerinden biri olan GÜVENLİ VİZE firması tüm süreci sizin için en başından en sonuna kadar titizlik içerinde yürütecektir.

Vize başvuru merkezinin sayıca çok fazla olması ve bazı firmaların size vize vaat etmesi sizi yanıltmamalıdır. Vize başvuru merkezinin tecrübeli ve işinde iyi olması çok önemlidir. Ama hiçbir vize başvuru merkezi bu tarz bir garanti veremez çünkü konsolosluklar vize başvurularını onaylama veya ret etme hakkına sahiptir. Vize başvuru merkezleri burada sadece aracı olan kurumlardır. Âmâ sürecin olumlu gidebilmesi vize başvuru merkezinin sürece hakim ve işinde iyi olması çok önemlidir.

Etiyopya Vize Randevusu

Etiyopya vize randevusualmak için öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermesi gerekmektedir. Çünkü randevu işlemeleri sadece vize başvuru merkezinin internet sitesinden alınmaktadır. Vize başvuru merkezine karara verdikten sonra internet sitesine girerek sol üst köşeden online işlemler aracılığı ile vize oluşturmanız gerekmektedir.

Kişi daha öncesinde bu ülkeden vize çıkarmamış ise ya da farklı bir ülkeden vize çıkarmış olsa bile yine de bu evrakları elden teslim etmesi gerekmektedir. Teslim ettiği zaman da biometrik verisi alınacaktır. Vize başvuru merkeziniz gerekli olan tüm bu süreç ile alakalı olarak size bilgi verecektir. Ama kişi daha öncesinde vize çıkarmamış ise kendisinin hem Biometrik verisinin de alınması açısından önemli olacaktır.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya vizesi kaç günde çıkacağı özellikle bu ülkeye seyahat planlayan kişiler açısından çok fazla araştırılmaktadır. Burada olan sürecin uzunluğu ve kısalığı biraz da seyahat eden kişi ile de alakalıdır. Vize randevusu oluşturduktan sonra randevu günü ve saatine kadar sizden istenen evrakları hazır etmeniz sürecin daha hızlı ilerlemesi adına oldukça önemli olacaktır.Vize başvuru merkezi sizden aldığı evrakları 3 iş günü içerinde konsolosluk binasına teslim etmektedir. Konsolosluk ise kararını 15 gün içerinde açıklamaktadır. Konsolosluklar hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmaması sebebi ile kişinin seyahat planında herhangi bir aksaklık olmaması adına süreci 1 ay öncesinden başlatması gerekmektedir. Konsolosluk vize başvurusunu onaylayabileceği gibi aynı zamanda ret etme ihtimali de bulunmaktadır. Ret etmesi durumunda ise kararı gerekçeli olarak açıklaması gerekmektedir.

Etiyopya Vize Ücretleri

Etiyopya vize ücretleri ile ilgili olarak bilgi vermek çok doğru olmayacaktır Çünkü vize ücretine etki eden birkaç etmen bulunmaktadır. Bu nedenden kaynaklı olarak vize başvuru merkezlerinin kendilerine ait bir sistemleri bulunmaktadır. Bu sisteme seyahat edecek olan kişi ile alakalı olarak tüm verileri girerek kişinin ödemesi gereken ücret ile alakalı bilgi verecektir. Vize harç ücretini yatırmadan önce vize başvuru merkezinizden ödemeniz gereken tutarı öğrenmek daha sağlıklı olacaktır. Etiyopya ülkesi için ödenmesi gereken ücrete etki eden etmenler:

 • Kişinin sahip olduğu vize türü birincil dereceden etki etmektedir. Vize türüne göre kişinin vize harç ücreti farklılaşmaktadır. Örnek olarak verecek olursak kişi ticari amaçlı bir vizeye sahip ise farklı bir vize ücreti öğrenciye ait vize sahip ise farklı bir vize ücreti ödeyecektir.
 • Kişinin seyahat süresi de vize harç ücretine etki etmektedir. Kişinin uzun süreli seyahat ise farklı bir vize ücreti kısa süreli bir seyahate sahip ise de farklı bir vize ücreti ödemesi gerçekleştirilecektir.
 • Etiyopya ülkesine kaç kere giriş çıkış yaptığınız da vize harç ücretine etki edecektir. Tek giriş çıkış işlemi için farklı bir vize ücreti çoklu giriş çıkış işlemlerinde de farklı vize ücreti ödemesi yapacaktır.
 • Seyahat edecek olan kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olması da vize harç ücretine etki etmektedir.

TC Vatandaşları Etiyopya Vizesinden Muaf Mı?

TC vatandaşları Etiyopya vizesinden muaf mı? Bu tarz bir muafiyetten söz etmek kişiyi yanıltacaktır. Ama belli istisnai durumlar söz konusudur. Kişinin ülke dışına çıkmak için ilk gerekli olan evrak pasaport olarak karşımıza çıkmaktadır. Pasaport kişinin ülke dışına çıkmasında herhangi bir sıkıntı olmadığını göstermektedir. Bu ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Nüfus müdürlüklerinden de randevulu bir şekilde temin edilmektedir.

Ülkemizde pasaport kişilerin statülerine göre çıkarılmaktadır. 4 farklı türde pasaport çıkarılmaktadır. Bu pasaportlar arasında siyah yeşil ve gri renkli pasaporta sahip olan kişiler kısa süreli bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsa herhangi bir vize işlemine gerek duymadan ülke dışına çıkma hakkına sahiptir. Ama kişi bu pasaportlardan birine sahip olmasına rağmen eğer ki ülke dışına 90 günden fazla seyahat edecek ise bu kişinin uzun süreli seyahat kapsamında değerlendirilmektedir.

Bu kişilerinde vize çıkarması gerekmektedir. Özellikle bu pasaporta sahip olan kişilerin acil olarak yurt dışına çıkması gerektiği durumlarda işlemlerin hızlı olması açısından böyle bir kolaylık sağlamaktadır. Ama kişi bordo renkli pasaporta sahip ise kısa süreli ya da uzun süreli fark etmez vize çıkarması gerekmektedir.

Etiyopya Vize Türleri

Etiyopya vize türlerinekişinin bu ülkeye gitme gerekçesine göre farklılık gösterebilmektedir. Etiyopya ülkesi ile alakalı olarak da çok gitme gerekçesi ve buna bağlı olarak da çok vize türü bulunmaktadır. Genel olarak konsolosluğa yapılan vize türlerini sizin için bir araya getirdik. Etiyopya vize türleri:

 • Etiyopya turistik vize
 • Etiyopya öğrenci vizesi
 • Etiyopya ticari vize
 • Etiyopya transit vizesi
 • Etiyopya uzun süreli vize

Etiyopya Vize Başvuru Evrakları

Etiyopya vize başvuru evrakları kişinin vize türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Ama biz genel olarak herkesten istenen vize evraklarını sizin için bir araya getirdik.

 • Pasaport seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Beyan edilen tüm belgelerin doğru olması gerekmektedir.
 • Vize harç ücretinin yatırıldığına dair belge başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button