vize işlemleri

Dubai Vizesi

İçindekiler

Dubai vizesi ülkemizden bu ülkeyi seyahat etmek isteyen kişilerin çıkarması gereken zorunlu bir evraktır. Ülkemizde özellikle Dubai ülkesine turistik amaçlı olarak çok fazla sayıda seyahat gerçekleştirilmektedir. Vize işlemleri gidilecek olan ülkeden alınan bir izin belgesidir. Bu gidilecek olan ülkeyi siyasi olarak da tanıdığımızın bir göstergesi olacaktır. Vize işlemleri yasal olarak bir süreç gerektiren izlenmesi gereken prosedür sürecidir.

Dubai ülkesi için vize çıkarmak isteyen kişiler direkt olarak konsolosluğa başvuru da bulunmamaktadır. Konsolosluklar tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezleri bulunmaktadır. Seyahat edecek olan kişi ilk önce bu vize başvuru merkezine müracaat etmektedir. Vize başvuru merkezi ise kişi için süreci konsoloslukta yürütmektedir.

Vize başvuru merkezleri ile alakalı olarak inceleme yapıldığı zaman çok fazla sayıda vize başvuru merkezi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Seyahat edecek olan kişi karar verme noktasında bir sıkıntı yaşaması durumunda daha öncesinde bu vize başvuru merkezinden kaç kişinin vize çıkardığına bakarak karar verebilir. Ya da vize başvuru merkezi ile alakalı ile internette yapılan yorumları da inceleyebilirsiniz.

Vize başvuru merkezlerinden biri olan GÜVENLİ VİZE firması tüm süreci sizin adınıza en başından en sonuna kadar titizlik içerinde yürütecektir. Vize başvuru merkezleri bu noktada sadece aracı olan kurumlardır. Karar verecek olan tek yetkili merci ise konsolosluğun kendisidir. Konsolosluk vize başvurusunu onaylayabileceği gibi aynı zamanda ret de edebilir. Ret etmesi durumunda ise gerekçe açıklamak zorundadır.

Dubai Vize Randevusu

Dubai vize randevusunu almak için öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermeniz gerekecektir. Vize başvuru merkezine karar verdikten sol üst köşeden online kanallar aracılığı ile kişinin randevu oluşturması gerekmektedir. Randevu oluşturmadan önce karşınıza Dubai vize başvuru formu çıkacaktır. Bu formun eksiksiz ve tam olarak doldurulması çok önemlidir. Bu formda beyan edilen herhangi bir bilgi de yanlışlık sebebi ile vizenin onaylanmama ihtimali bulunmaktadır. Bu anlamda da bu form çok önemlidir.

Vize randevusunu aldıktan sonra tarafınıza gerekli olan evraklar mail yolu ile ulaştırılacaktır. Bu evrakları randevu günü ve saatine kadar hazır etmeniz sürecin daha hızlı ilerlemesi adına oldukça önemli olacaktır. Daha öncesinde bu ülkeden vize çıkarmış olan kişiler istenen evrakları mail yolu ile ya da posta yolu ile ulaştırabilir. Ama daha öncesinde bu ülke için vize almamış olan kişiler evraklarını biometrik verisinin de alınması için kendisinin teslim etmesi gerekmektedir. Biometrik veri kişinin on parmak izinin alınması şeklinde olmaktadır.

Dubai Vize Evrakları

Dubai vize evrakları ile alakalı olarak da kişinin vize türünden kaynaklı olarak ekstra olarak da evrak istenecektir. Burada vize başvuru merkeziniz size istenen evraklar ile alakalı olarak gerekli bilgileri de verecektir. Biz genellikle herkesten istenen evrakları sizin için bir araya getirdik:

  • Pasaport kişinin ülke dışına çıkması için gerekli olan evraklar arasında sayılmaktadır. Bu evrak belli geçerlilik süresi bulunmaktadır. Seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir. Yırtık ve eksik sayfasının da olmaması gerekmektedir.
  • Dubai vize başvuru formunun eksiksiz ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden de alınabileceği gibi aynı zamanda da e devlet üzerinden barkotlu şekilde alınması gerekmektedir.
  • Dubai ülkesine seyahat edecek olan kişinin bu ülkeye gerçekleştireceği seyahati mali olarak karşılayabilecek düzeyde olduğunu göstermesi gerekmektedir. Bu genellikle kişinin teminat göstermesi şeklinde olmaktadır.
  • Dubai ülkesine seyahat edecek olan kişiye ait olan ve aktif olarak kullandığı banka hesabının son 3 aylık dökümünün ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.
  • Dubai vize harç ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Dubai vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Son 6a y içerinde çekilmiş olan güncel biometrik fotoğraf

Dubai Vize Ücretleri

Dubai vize ücretleri etkileyen birkaç etmen bulunmaktadır. Burada vize ücretlerine etki eden en önemli etmen kişinin sahip olduğu vize türüdür. Seyahat edecek olan kişinin bir turistik vizeye sahip olması ile bir ticari vizeye sahip olması farklı vize ücretlerini ödemesine sebep olacaktır. Seyahat süresi de vize ücretine etki eden etmenler arasında sayılmaktadır. Kısa süreli vize türü ile uzun süreli vize türlerinin ödemesi birbirinden farklı olacaktır.

Dubai ülkesine kaç kere giriş çıkış yaptığınız da vize ücretine etki edecek etmenler arasında sayılmaktadır. Son olarak da Dubai ülkesine gideceklerin vize ücretine etki eden seyahat edecek olan kişinin 18 yaşının altında ve üstünde olması durumudur. Vize başvuru merkezlerinin kendilerine ait bir sistemleri bulunmaktadır. Seyahat edecek olan kişi ile alakalı tüm veriler bu sisteme girilmektedir. Kişinin ödemesi gereken tutar da bu şekilde netleşmektedir.

Dubai Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Dubai vizesi kaç günde çıkar? Dubai ülkesine seyahat etmek isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Ancak Dubai ülkesinde vize sürecinin nasıl olacağı seyahat eden kişi ile de alakalı bir durumdur. Seyahat edecek olan kişi randevu oluşturduktan sonra tarafınıza bu ülkeye gidebilmek için konsolosluğa teslim etmesi gereken evraklar çıkacaktır. Seyahat edecek olan kişi bu evrakları randevu günü ve saatine kadar başvuru merkezine iletmesi gerekmektedir.

Vize başvuru merkezi seyahat edecek olan kişiden aldığı evrakları 3 iş günü içerinde konsolosluk binasına teslim edecektir. Konsolosluk ise kararını 15 gün içerinde açıklayacaktır. Ama burada unutulmaması gereken konu konsolosluklar resmi tatil ve hafta sonlarında çalışmamaktadır. Bu nedenden kaynaklı olarak seyahat edecek olan kişinin herhangi bir aksilik yaşamaması adına başvuru sürecini 1 ay öncesinden başlatması gerekmektedir.

Vize başvuru merkezleri tüm bu süreçte aracı olan kurumlardır. Burada karar verecek olan tek merci konsolosluktur. Konsolosluk vize başvurusunu onaylayabileceği gibi aynı zamanda da ret etme hakkına sahiptir. Ret etmesi durumunda kararını gerekçeli olarak açıklaması gerekmektedir. Çünkü seyahat edecek olan kişi bu gerekçeyi ortadan kaldırarak tekrardan vize başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Konsolosluk güncellenen başvuruyu tekrardan inceleyecektir.

TC Vatandaşları Dubai Vizesinden Muaf Mı?

TC vatandaşlarının Dubai vizesinden muaf olup olmadığı ile alakalı internet üzerinden çok fazla araştırma yapılmaktadır. Ama böyle bir muafiyet durumu kesinlikle söz konusu değildir. Seyahat edecek olan kişilerin ilk olarak çıkarması gereken evrak pasaporttur. Pasaport kişinin ülke dışına çıkmasında herhangi bir sıkıntı olmadığını göstermektedir. Ülkemizde pasaport nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Kişilerin statüsüne göre çıkarılan bu evrak için kişinin de randevu oluşturması gerekmektedir. Kişilerin eğer ki pasaportu siyah yeşil ve gri renkli olan bir pasaport ise bu kişiler kısa süreli seyahatleri için vize çıkarmasına gerek bulunmamaktadır. Bu pasaport türüne göre bile kişi uzun süreli bir seyahat düzenlemek istiyorsa vize çıkarması gerekmektedir. Bir de ülkemizde çıkarılan bordo pasaporttur. Kısa süreli ya da uzun süreli fark etmez bu kişilerin vize çıkarması mecburidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button