vize işlemleri

Litvanya Vizesi

İçindekiler

Litvanya vizesi Avrupa Birliği üye ülkelerini içine alan ve serbest dolaşım imkanlarına sahip olan geniş çaplı vize türüdür. Schengen vize hakkı Litvanya Avrupa Birliği üye ülkelerinde olarak tanımaktadır. Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılmakta olup gümrük kontrollerine gerek duyulmadan geçiş izni verir.

Litvanya vizesi alacaksanız öncelikle vizenin ne kadar süreli olacağı dikkat edilmelidir ve Litvanya uzun süreli olan vize seyahat süresi yani 90 günü aşan seyahatler için alınması gereken vize farklıdır. Litvanya’ya gitmek için mutlaka vize alınması gerekir ve çok farklı durumlar haricinde başvuru merkezi randevusuz kişileri kabul etmez.

Litvanya Vize Nasıl Alınır?

Litvanya vize nasıl alınır konusunda seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bordo pasaporta sahipse ülkeye girmek için Litvanya vizesi almalıdır. Litvanya Cumhuriyeti Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer alır bu sebeple Litvanya’ya seyahat etmek isteyenlerin pasaportunda Schengen vizesi yoksa kısa süreli olan seyahatler için Litvanya Schengen vizesine başvurmalıdırlar.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hususi, diplomatik veya hizmet pasaportu olan kişiler 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler için Litvanya vizesi başvurusunda bulunma mecburiyetinde değillerdir. Litvanya Cumhuriyeti seyahati yapmak isteyen kişiler kısa süreli olarak yani 90 günü aşmayan seyahatlere ilişkin olarak vize başvurularını yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile yapılması gerekir. Fakat Litvanya vizesi ile alakalı karar mercii ise Litvanya Ankara Büyükelçiliği olmaktadır.

Litvanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Litvanya vize başvurusu nasıl yapılır için öncelikle seyahat etme amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Hangi vize türü için başvuru yapmanız gerektiği konusunda bu işlem belirleyici olacaktır. Sonrasında Litvanya bölgesi için kaç adet giriş yapmanız gerekeceğini belirlemelisiniz ve gerekli olan belgeleri toplamalısınız. Litvanya Schengen vizesi için randevularınızı aldıktan sonra başvuru formunuzu doldurun. Başvuru ücretini ödedikten sonrasında Litvanya Schengen vize başvurularınızı gönderin. Litvanya vize başvurusu için,

 • Litvanya vize başvurusu seyahatten en az 15 gün önce fakat 6 ayı geçmeyecek şekilde yapmanız önerilir. Her Litvanya Konsolosluğu veya işlem merkezlerinin başvuru için farklı prosedürü bulunur. 
 • Hemen hemen her durumda başvuru yapacağınız konsolosluk veya merkeze bizzat gitmeniz gerekebilir. Başvurular tamamlandığı zaman sizlerden biyometrik veriniz yani parmak izi istenir.
 • 12 yaş ve 12 yaş altı çocuklar için genellikle parmak izi verme işleminden muaftır ve eğer daha öncesinde parmak izi verilmişse bu istenmeyebilir.
 • Başvurular yaptıktan sonra seyahatlerinize ilişkin daha fazla bilgi ve materyal sunmanız için ileriki bir tarihte tekrardan görüşmeye çağrılabileceğinizi unutmayın.

Litvanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Litvanya vize başvurusu nereye yapılır konusunda Litvanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize için Litvanya Konsolosluğu veya büyükelçiliğine başvuru yapmalıdırlar. Sadece konsolosluk ve büyükelçilik vize başvurularını birebir kabul etmezler bu sebeple 90 gün süreli seyahat etmek isteyen kişiler vize müracaatlarını Litvanya Konsolosluğu ve büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlar, vize danışma merkezleri acenteleri üzerinden yapmalıdırlar.

Litvanya’da uzun süreli olan yani aile birleşimi, eğitim çalışma gibi izinlerle seyahat işlemleri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Litvanya’ya 90 günden daha uzun süre konaklama durumlarına ilişkin olarak uzun süreli vize başvurusu yapmalıdır. Litvanya vizesi ile alakalı başvuruların değerlendirme, sonuçlandırma konusunda yetkili mercii olan yer ise Litvanya Ankara Büyükelçiliği olmaktadır. Litvanya Konsolosluğu randevusuz olarak herhangi bir başvuru kabul etmez bu sebeple Litvanya Konsolosluğu ile yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri üzerinden online ortamda alınır.

Litvanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Litvanya vize gerekli belgeler bakıldığı zaman Litvanya Schengen vizesi için gerekli olan tüm belgelerin eksiksiz şekilde toplanması gerekir. Bunun dışında gerekli olan tüm belgeler Litvanca veya İngilizce doldurulmalı ve bu dillerden birine çevrilmelidir. Litvanya için yapılan tüm Schengen vizesi başvurusu için gerekli olan belgeler,

 • Geçerli bir pasaport, Litvanya vizeye müracaat edecek kişilerin pasaportlarının 10 seneden eski olunmamasına dikkat edilmelidir. Buna ek olarak 6 ay boyunca geçerli olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Litvanya vize başvuru formu, doğru şekilde hazırlanması gerekir.
 • Seyahat sağlık sigortası, Litvanya seyahatleri sırasında ihtiyaç duyacakları sağlık sigortasını yaptırmalıdırlar.
 • Seyahatinize ilişkin olan materyaller yani seyahat nedeni, nerede kalacağınız, uçak bileti gibi belgeler.
 • Biyometrik fotoğraf, vize için gereken evraklara yapıştırılması için 2 adet gereklidir.

Litvanya vize başvurusunda mevcut duruma göre ek evraklar gerekebilmektedir. Kişilerin mesleki, öğrenci veya ziyaret türü gibi durumlara göre evraklarını hazırlaması gerekir. Litvanya vize mülakatı konusunda vize başvurusu ardından konsolosluk sizden ek evrak veya mülakat talebinde bulunabilir. Mülakat talebi gelmesi durumunda konsolosluktan alınan randevu sonrası Litvanya vize görüşmelerinize şahsen gitmeniz gerekir.

Litvanya Vize Ücreti

Litvanya vize ücreti bakıldığı zaman yetişkinler için Schengen vizesinin standart fiyatı 80 Euro olmaktadır. 6 yaş altı olan çocuklar vize ücretinden muaf olmaktadır. Litvanya için Schengen vizesi alacağınız zaman vize başvurunuzla beraber büyük ihtimalle bir hizmet ücreti ödemeniz gerekir. Bu ücret vize ücretlerinden farklıdır ve vize reddi durumunda bu ücretlerin iade edilemeyeceğini unutmamanız gerekir.

Litvanya vize ücreti başvuru yapılacak vize türü, başvuru sahiplerinin yaş durumuna göre farklılık gösterir fakat başvurunuzun büyük oranda kolaylaştıracak olan ek hizmetlerde mevcuttur ve sağlık sigortası gibi durumlar bu ücrete ortak değildir.

Litvanya Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Litvanya vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler konusunda vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunması gerekir. Aksi durumlarda müracaat eden kişilerin pasaportlarını yenilemesi gerekir. Resmî tatiller vize işlemlerinin neticelendirilmesini etkiler bu sebeple Litvanya Konsolosluğu’na vize başvurusu yapacak olan kişiler vize başvuru işlemlerinin Litvanya ve Türkiye resmî tatillerine denk gelip gelmediğine dikkat etmelisiniz. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bazı şeyler,

 • 18 yaşından küçük olan yani reşit olmayan kişilerin vize başvuruları ebeveynleri, yasal vasi ile beraber veya bu kişilerin iznini beyan eden noter tasdikli belge ile yapmalıdır.
 • Vize başvurusu ile alakalı herhangi bir durumda başvuru sahibi Litvanya Konsolosluğu tarafından mülakata çağrılabilir.
 • Vize işlemlerinde kullanılacak pasaport 10 seneden eski olmaması gerekir.
 • Litvanya vize işlemleri için sunulan seyahat belgesi, Litvanya seyahatinin bitiminden 6 ay sonrasına kadar geçerliliğini korumaktadır.
 • Litvanya seyahati için vize başvurusu yapan kişiler vize işlemlerinin sağlıklı sonuçlanması için parmak izi taraması yaptırmalıdırlar.

Litvanya Vize İşlem Süresi

Litvanya vize işlem süresi standart olarak 15 gün olmaktadır, bazı durumlarda bu süre 60 güne kadar çıkabilir. Vizeleriniz onaylanmışsa, üzerindeki bilgilerin tam ve geçerli olduğundan emin olmanız gerekir. Eğer vize reddedilmişse eğer Litvanya Schengen vize başvurunuz olumsuz sonuçlanmışsa karara itiraz etme hakkınız vardır. 

Litvanya vize reddi bakıldığı zaman bu işleme talebinizin neden reddedildiğini ve itiraz sürecinde ne yapmanız gerektiği detaylı şekilde açıklayan standart vize ret formunu alarak başlayın. Litvanya vizesi alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler konusunda başvurunuzu yaptıktan sonra seyahat programınızda meydana gelen değişiklikleri Litvanya Konsolosluğu vize başvuru merkezine bildirmezseniz vizeniz feshedilebilir. Bu sebeple meydana gelen değişiklikleri mutlaka belirtmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button